Efter att sista pusselbiten Ingrid Hansson, landat i Sverige och gör truppen komplett, så är det nu full fart på träningarna för Lindesberg Volley under ledning av nye tränaren Johan Isacsson. Ingrid Hanson är den amerikanska svenskättlingen som nu är tillbaka i landet hon tillbringade sina första levnadsår, men även sin första säsong som volleybollproffs.
– Mina första tre år bodde jag i Sverige, först i Gränna
sedan flyttade vi till Jönköping. Nästa gång jag flyttade till Sverige var när
jag fick mitt första proffskontrakt med Katrineholm, berättar Ingrid Hanson.
Kommande säsong blir hennes fjärde säsong i Europa. Efter
säsongen i Katrineholm som gav ett SM-guld och en uttagning till ligans All Star
Team gick flytten till Danmark och sedan vidare till Belgien. Nu har Ingrid
skrivit ett tre års kontrakt med Lindesberg och det är mycket tack vare en tjej
i laget, Emma Westerberg.
– Vi spelade tillsammans i Katrineholm och umgicks mycket
på fritiden. Jag var ofta hemma hos Emma som är duktig på att laga mat och
bakade mycket. Emma talade väldigt gott om Lindesberg som plats och som
förening. Det känns skönt att det finns en tjej i laget som jag redan känner.
Till Lindesberg så är hon värvad som stor, fysisk center
som kommer bidra med kraft till anfall och block. Det är skillnad hemma i USA
där hon hela tiden fick höra att hon var för liten för sin position.
– Mitt lag var väldigt framgångsrikt, vi vann både
Junior-Olympics och nationella mästerskapen två år på raken och det fanns flera
stora landslagstjejer i laget. Jag blev därför skickad till Kina för att lära
mig spela deras spel där de kompenserar att de är kortare med att spela snabbt
i stället, säger Ingrid.

Budskapet var därför tydligt när hon blev kallad till en
landslagssamling, förbundskapten vill använda Ingrid på en annan position,
vilket inte Ingrid ville.
– Jag tackade nej och efter den chansen har inte
möjligheten dykt upp igen, säger Ingrid och medger samtidigt att hon litegrann
ångrar att hon inte tog chansen.
– När jag har blivit äldre så har jag insett att en coach
ibland kan se andra saker och kvalitéer som jag själv inte ser.
Nu kanske inte landslagståget helt har gått ändå?
– När jag var i Katrineholm så pratade vi om jag skulle
bli svensk medborgare och spela med det svenska landslaget, men det rann ut i
sanden. Nu när jag har flyttat till Lindesberg kanske vi kan ta upp den
diskussionen igen.
Som spelare så känns Ingrid lite typiskt amerikansk när
hon beskriver sig själv.
– Jag är väldigt passionerad på planen, jag skriker
ganska mycket både när det händer något positivt och negativt på planen. Jag
brukar få höra att jag tillför mycket energi på planen.

Efter en vecka och ett antal träningar i benen har Ingrid
en hel del positivt att säga om sin första tid i Lindesberg.
– Det är bra, intensiva träningar och jag gillar tjejerna
i laget. De är målmedvetna och jobbar hårt.
När det kommer till att höja sin röst så kommer Ingrid få
tuff konkurrens av nye tränaren Johan Isacsson som inte är rädd för att låta
tjejerna höra både vad som är bra och sämre utfört.
– På första träningen blev jag lite chockad först, men
han hade varnat för att han kommer att skrika. Han är annorlunda men tjejerna
respekterar Johan och han höjer rösten för att han vill betona en poäng. Han är
även väldigt trevlig och bra på att uppmuntra en positiv utveckling.
Amerikanskor som kommer hit har ofta en hög målsättning
och ställer höga krav både på sig själva och laget, här är Ingrid inget
undantag trots ett nytt lag och en ny omgivning.
– Under de tre år som jag kommer spela i Lindesberg så
förväntar jag mig att vi vinner två guld. Jag och Emma vann med Katrineholm och
Lindesberg vann titeln förra året så vi vet vad som krävs för att vinna, säger Ingrid Hanson med övertygelse..
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.