Anna Huzelius har planer för hotellet. Foto: Ida Lindkvist
Här är hon – hotellets nya chef
Anna Huzelius är Lindesbergs Stadshotells nya chef. Hon har under de senaste sex åren jobbat med affärs- och ledarskapsutveckling, och är van vid förändringsarbete. Anna vill i framtiden se hur hotellet blir en mötesplats där alla känner sig välkomna att titta in, och för att uppnå förbättringar och förfiningar är hon i ett första steg mån om att låta lindesbergarna göra sina röster hörda.
Anna Huzelius har sina rötter fast rotade i kommunen då hon är uppvuxen i Blixterboda, har gått i skola i Rockhammar, och numer bor i Åfallet mellan Frövi och Vedevåg. Där lever hon tillsammans med sin respektive och tvillingdöttrar på 19 år. Anna har alltid haft ett hektiska jobb med mycket att göra och rejält tempo, så att bo naturnära, få påta i trädgården och gå skogspromenader och andas den friska, rena luften är något som värderas högt.
Anna har tidigare jobbat som både chef och ledare och liknande befattningar vid företag såsom Trygg Hansa, Sparbanken och kommer nu senast ifrån sex år av eget företagande inom affärs- och ledarskapsutveckling. Där har hon bland annat jobbat med just Egerydskoncernen och utbildat deras chefer.
– Jag fick ett samtal från deras VD Maria som jag jobbat tight med, hon undrade om jag var intresserad av att gå in och hjälpa till att driva hotellet. Jag tyckte att det lät jätteintressant!
– Jag har jobbat mycket med förändringsarbete och tycker att det är jättekul att få till förändringar som är bra för personalen och kunderna. Det är bland det roligaste som finns att lyckas med det! Hotell och restaurang är nytt för mig, men arbets- och affärsutveckling känner jag mig väldigt trygg i, berättar Anna.
Foto: Ida Lindkvist
Anna blickar ut genom fönstret som vetter ner mot sjön, hon har just avslutat sin frukost. Hon berömmer den vackra miljön som hotellet ligger placerat i, med den vackra utsikten över Lindessjön, Café Oscar, kyrkan och torget.
– Det är anrikt och det finns mycket historia i hotellet, här finns alla förutsättningar. Det finns saker som vi behöver förbättra, förfina men också bevara. Jag vill att det ska bli en mötesplats där alla kan titta in när som helst. Drömmen är att folk kommer hit både på dagen och kvällen, sätter sig för att umgås efter jobbet eller äta en god bit mat, säger Anna och fortsätter:
– Därför vill vi ut och lyssna och ta reda på vad Lindesberg med omnejd vill ha av Stadshotellet, både företag och privatpersoner. Vi behöver ut och lyssna för att kunna fortsätta utveckla hotellet, vad man vill ha kvar och vad man vill utveckla. Sedan får man se till att ta en sak i taget för att motsvara dessa förväntningar, hitta en tydlig riktning och väg. Det här är jättespännande och hur kul som helst!
Det märks hur Anna brinner för sitt nya jobb och idéerna sprudlar. Men först av allt ska hon lära känna verksamheten. Anna säger avslutningsvis:
– Det är trivsamt och bra i Lindesberg, det händer mycket här, och kommunen är på frammarsch och där vill vi också vara med!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.