Ezekiel Akagbobi ger tecken åt kranförare Johan Almgren nere på marken. Foto: Fredrik Norman
Delarna lyfts upp på ICA-personalens uteplats innan de bärs ut på taket och monteras ihop. Foto: Fredrik Norman
Jesper Almlöf och Ezekiel Akagbobi. Foto: Fredrik Norman
Den här platsen av taket har valts ut som "testzon", där fällan skall placeras. Foto: Fredrik Norman
Ezekiel Akagbobi och Jesper Almlöf pratar ihop sig. Det kommer att bli Almlöf som kollar av fällan dagligen samt ser till att den innehåller något ätbart som lockar fåglarna dit. Foto: Fredrik Norman
Här lyfts fågelfällan upp på ICA-butiken
Ezekiel Akagbobi ger tecken åt kranförare Johan Almgren nere på marken. Foto: Fredrik Norman
Delarna lyfts upp på ICA-personalens uteplats innan de bärs ut på taket och monteras ihop. Foto: Fredrik Norman
Jesper Almlöf och Ezekiel Akagbobi. Foto: Fredrik Norman
Den här platsen av taket har valts ut som "testzon", där fällan skall placeras. Foto: Fredrik Norman
Ezekiel Akagbobi och Jesper Almlöf pratar ihop sig. Det kommer att bli Almlöf som kollar av fällan dagligen samt ser till att den innehåller något ätbart som lockar fåglarna dit. Foto: Fredrik Norman
Här lyfts fågelfällan upp på ICA-butiken
På torsdagen inleds försöket med att fånga kajor i en stor kråkfälla placerad på ICA Supermarkets tak. Fällan är en av flera planerade åtgärder, som förhoppningsvis skall leda till önskat resultat – att antalet kajor i centrala Lindesberg kraftigt reduceras.
– Om detta visar sig att fungera i praktiken, så kommer vi kunna låna ut fällor till fastighetsägare som har problem med just kajor, säger Jesper Almlöf på Lindesbergs kommun.
Det har tidigare rapporterats om åtgärderna som planeras vidtas i hopp om att kunna lösa problemet med att enorma mängder kajor uppehåller sig i såväl centrum som i de närliggande bostadsområdena. En sanitär olägenhet, konstaterade man redan i höstas när fåglarna började samla sig i ett allt större kollektiv och efterlämnade sig stora mängder spillning på bilar, cyklar, ledräcken etc. Från bostadsområden har även uppgifter om rappade fönsterrutor och uteplatser rapporterats.
Så här såg det ut vid fastigheten bakom ICA-butiken för en knapp månad sedan. Foto: Fredrik Norman
Återgärder som planeras mot problemet, är bland annat regelrätt avskjutning. Detta kommer utföras av den kontrakterade jägare som kommunen anlitat för skyddsjakt i många år. Parallellt med detta kommer man alltså göra ett försök att fånga kajorna i en stor fälla. Idag går startskottet för just denna åtgärd.
– Det är skönt att få fällan på plats, så att vi kan få veta om den verkligen fungerar. Om detta visar sig fungera i praktiken, så kommer vi kunna låna ut fällor till fastighetsägare som har problem med just kajor. Det här skall bli mycket intressant att följa, säger Jesper Almlöf, ansvarig tjänsteman att verkställa åtgärderna mot fågelproblematiken.
På torsdagsförmiddagen levererades fällan, som under vintern har byggts under ledning av Ezekiel Akagbobi på Arbetsmarknadsenheten, Masugnen i Lindesberg, på uppdrag av Jesper Almlöf på Näringslivsenheten. Man tvingades dock demontera pjäsen för att kunna lyfta upp den på ett säkert sätt.
– Alla delarna lyfts upp på taket och sedan monteras fällan på plats. Sedan är det bara att kasta in något ätbart som kan tänkas locka kajorna in i fällan, säger Almlöf med ett leende.
Det dröjer inte många ögonblick innan ICA-personalen ger honom ett ”startpaket”.
– Så där, det här kanske fungerar, säger Almlöf med famnen full av baguetter som han överlämnar till teamet från Masugnens Arbetsmarknadsenhet, vars uppgift var att montera fällan på taket.
Fällan kommer sedan att kollas och laddas med mat av Jesper Almlöf. Det blir dock jägarens ansvar att ta hand om de fåglar som man eventuellt lyckas fånga i den.
– Jägaren tar ut fåglarna och avlivar dem, säger Almlöf.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.