Mor och dotter bakom disken i sin butik. Foto: Camilla Lagerman
Hästens hälsoproblem gav idén om egen butik
I juli öppnade Ann Edhammer och dottern Helene portarna till sin butik hemma på gården Lindenäs i Lindesberg.
– Responsen har varit väldigt positiv, det är jätteroligt! berättar Ann när LindeNytt hälsar på.
Det var under våren 2018 som de första tankarna på att starta en butik föddes. Familjens häst, den åttaårige valacken Sambezi, hade dragits med hälsoproblem ett tag, vilket gjorde Ann Edhammer och dottern Helene uppmärksamma på hur svårt det var att få tag i bra produkter i närheten.
Butik i naturskönt läge. Foto: Camilla Lagerman
– Vi började spåna lite tillsammans, och beställde sedan hem lite olika produkter. För oss var det väldigt viktigt att det skulle vara naturligt, utan en massa konstiga tillsatser, och att de funkade så klart, berättar Ann och fortsätter:
– Sedan gick det av bara farten, vi byggde om en del av stallet och logen på gården, så att vi kunde ha butiken där, och började fundera på vad nästa steg var.
– Vi har ju provat alla produkter eftersom hästen var dålig, och på så sätt har vi kunnat välja ut de saker som vi tycker verkligen fungerar, berättar Helene.
Sedan butiken öppnade på riktigt i juli har sortimentet växt till att nu även innehålla foder, skydd och boots för att nämna några av produkterna. Men tankarna finns på att utveckla ytterligare.
– Min syster hade hälsokostbutiken i Lindesberg, så hon har varit här och sålt lite av sina saker. Tankarna finns även på lite mer åt friluftsliv och liknande, och det vore roligt att samarbeta med andra företag. Vi har stora planer! skrattar Ann och tittar på sin dotter.
– På lördag (25/8) har vi hästloppis, och då är även butiken öppen, avslutar Helene glatt.
Lindenäs Häst- och Gårdsbutik hittar man på Hermanstorpsvägen 41 i Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...