Mor och dotter bakom disken i sin butik. Foto: Camilla Lagerman
Hästens hälsoproblem gav idén om egen butik
I juli öppnade Ann Edhammer och dottern Helene portarna till sin butik hemma på gården Lindenäs i Lindesberg.
– Responsen har varit väldigt positiv, det är jätteroligt! berättar Ann när LindeNytt hälsar på.
Det var under våren 2018 som de första tankarna på att starta en butik föddes. Familjens häst, den åttaårige valacken Sambezi, hade dragits med hälsoproblem ett tag, vilket gjorde Ann Edhammer och dottern Helene uppmärksamma på hur svårt det var att få tag i bra produkter i närheten.
Butik i naturskönt läge. Foto: Camilla Lagerman
– Vi började spåna lite tillsammans, och beställde sedan hem lite olika produkter. För oss var det väldigt viktigt att det skulle vara naturligt, utan en massa konstiga tillsatser, och att de funkade så klart, berättar Ann och fortsätter:
– Sedan gick det av bara farten, vi byggde om en del av stallet och logen på gården, så att vi kunde ha butiken där, och började fundera på vad nästa steg var.
– Vi har ju provat alla produkter eftersom hästen var dålig, och på så sätt har vi kunnat välja ut de saker som vi tycker verkligen fungerar, berättar Helene.
Sedan butiken öppnade på riktigt i juli har sortimentet växt till att nu även innehålla foder, skydd och boots för att nämna några av produkterna. Men tankarna finns på att utveckla ytterligare.
– Min syster hade hälsokostbutiken i Lindesberg, så hon har varit här och sålt lite av sina saker. Tankarna finns även på lite mer åt friluftsliv och liknande, och det vore roligt att samarbeta med andra företag. Vi har stora planer! skrattar Ann och tittar på sin dotter.
– På lördag (25/8) har vi hästloppis, och då är även butiken öppen, avslutar Helene glatt.
Lindenäs Häst- och Gårdsbutik hittar man på Hermanstorpsvägen 41 i Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Rocksingeln "Believing" släpptes i augusti under fjolåret och har nu efter ett år och två månader streamats över en miljon gånger på Spotify. Något som självklart glädjer artisten, Rocker C, från Guldsmedshyttan. Singelkonvolut: Fredrik Ärletun
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Solig Lindemarken blev välbesökt
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstv...