Idag är det som känt Fettisdagen och som sig bör ätes det semlor i mängder. Vid i stort sett varenda fikarum, oavsett arbetsplats, finner man människor med den karaktäristiska vita toppen på näsan efter grädde och florsocker. Redan tidigt på förmiddagen rusade människor runt med påsar och kartonger med konditoriernas gräddiga skapelser på gatorna i staden.
På Frosths Konditori träffar vi bagarfamiljen Östlund och får följa med in bakom kulisserna där ett tillsynes oändligt antal bullar väntar på att förses med grädde och mandelmassa innan de slutligen hamnar ute vid kunden och får kallas semla. Tidigt i morse började arbetet med att förse alla fettisdagsfirare med denna ganska enkla med ändå så komplexa godbit. Peter Östlund vilar ut efter en hektisk morgon och berättar att man förhoppningsvis kommer att lyckas göra alla deras kunder glada med de ca 2000 semlor som bakats.
-Vi får hoppas att det räcker, det borde det nog göra, säger han skrattande.
Frosths har ett rykte om sig att göra de bästa semlorna i staden. Huruvida detta rykte är sant eller ej låter vi finsmakarna – kunden – själv avgöra. Ändå kan vi inte låta bli att fråga om vad hemligheten med en bra semla är.
-Vi har faktiskt också hört att våra semlor är mycket uppskattade. Men några direkta hemligheter har vi inte. Det gäller att ha bra råvaror och ett bra bröd, förklarar bagarna Östlund tillsammans. –Att det inte blir samma smak när man bakar hemma beror på att bullarna inte kan jäsa sig lika luftiga och fina. Det krävs ett riktigt jässkåp för att uppnå perfektion, tillägger de.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.