Idag är det som känt Fettisdagen och som sig bör ätes det semlor i mängder. Vid i stort sett varenda fikarum, oavsett arbetsplats, finner man människor med den karaktäristiska vita toppen på näsan efter grädde och florsocker. Redan tidigt på förmiddagen rusade människor runt med påsar och kartonger med konditoriernas gräddiga skapelser på gatorna i staden.
På Frosths Konditori träffar vi bagarfamiljen Östlund och får följa med in bakom kulisserna där ett tillsynes oändligt antal bullar väntar på att förses med grädde och mandelmassa innan de slutligen hamnar ute vid kunden och får kallas semla. Tidigt i morse började arbetet med att förse alla fettisdagsfirare med denna ganska enkla med ändå så komplexa godbit. Peter Östlund vilar ut efter en hektisk morgon och berättar att man förhoppningsvis kommer att lyckas göra alla deras kunder glada med de ca 2000 semlor som bakats.
-Vi får hoppas att det räcker, det borde det nog göra, säger han skrattande.
Frosths har ett rykte om sig att göra de bästa semlorna i staden. Huruvida detta rykte är sant eller ej låter vi finsmakarna – kunden – själv avgöra. Ändå kan vi inte låta bli att fråga om vad hemligheten med en bra semla är.
-Vi har faktiskt också hört att våra semlor är mycket uppskattade. Men några direkta hemligheter har vi inte. Det gäller att ha bra råvaror och ett bra bröd, förklarar bagarna Östlund tillsammans. –Att det inte blir samma smak när man bakar hemma beror på att bullarna inte kan jäsa sig lika luftiga och fina. Det krävs ett riktigt jässkåp för att uppnå perfektion, tillägger de.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.