Idag är det som känt Fettisdagen och som sig bör ätes det semlor i mängder. Vid i stort sett varenda fikarum, oavsett arbetsplats, finner man människor med den karaktäristiska vita toppen på näsan efter grädde och florsocker. Redan tidigt på förmiddagen rusade människor runt med påsar och kartonger med konditoriernas gräddiga skapelser på gatorna i staden.
På Frosths Konditori träffar vi bagarfamiljen Östlund och får följa med in bakom kulisserna där ett tillsynes oändligt antal bullar väntar på att förses med grädde och mandelmassa innan de slutligen hamnar ute vid kunden och får kallas semla. Tidigt i morse började arbetet med att förse alla fettisdagsfirare med denna ganska enkla med ändå så komplexa godbit. Peter Östlund vilar ut efter en hektisk morgon och berättar att man förhoppningsvis kommer att lyckas göra alla deras kunder glada med de ca 2000 semlor som bakats.
-Vi får hoppas att det räcker, det borde det nog göra, säger han skrattande.
Frosths har ett rykte om sig att göra de bästa semlorna i staden. Huruvida detta rykte är sant eller ej låter vi finsmakarna – kunden – själv avgöra. Ändå kan vi inte låta bli att fråga om vad hemligheten med en bra semla är.
-Vi har faktiskt också hört att våra semlor är mycket uppskattade. Men några direkta hemligheter har vi inte. Det gäller att ha bra råvaror och ett bra bröd, förklarar bagarna Östlund tillsammans. –Att det inte blir samma smak när man bakar hemma beror på att bullarna inte kan jäsa sig lika luftiga och fina. Det krävs ett riktigt jässkåp för att uppnå perfektion, tillägger de.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.