Kenneth Gorski gjorde en tidig segergest när han körde in Oss Can till seger i Axel Pålmans Minneslopp. Foto: Timmy Lundegård

Hemmaseger i klassiska minnesloppet

Det blev en rejäl hemmaglädje när hemmahingsten Oss Can segrade i Fornabodas klassiska Axel Pålmans Minneslopp. Loppet har körts sedan 1976 och som tidigare har vunnits av hästar som Järvsöfaks fick under tisdagskvällen en ny medlem på historiklistan.
– Det är riktig tävlingshäst det här, berättar segerkusken Kenneth Gorski.

Varje år hyllar Fornaboda den tidigare regementsveterinären, Axel Pålman, med ett minneslopp. Veterinären som även är mannen bakom Lindes Travklubb, en klubb som äger majoriteten av Fornaboda Travbana. Loppet har körts sedan 1976 där stora kallblodsnamn som avelshingsten Sundbo Kravall, kriteriesto-vinnaren Eldvin och legendaren Järvsöfaks har segrat.

Under tisdagskvällen fick även hemmahästen, Oss Can, placera sig med den skaran av hästar.

Oss Can segerdefilerar. Foto: Timmy Lundegård

Även om det inte blev någon ledning för den startsnabba hingsten, så löste sig loppet ändå. Istället tog man rygg på den norska ledaren, för att köra till ledningen med drygt ett varv kvar till mål. Därifrån var det ren uppvisning från hemmahästen som tog en enkel seger i det klassiska loppet.

– Att jag skulle släppa ledningen var väl inte plan A, men då körde vi på plan B istället och den fungerade lika bra. När vi gick för ledningen så blir han lite så att han tar i, slappnar av lite och väntar in dem när han blir först, berättar segerkusken Kenneth Gorski.

– Det är riktig tävlingshäst det här. Jag pratade med Kaj Widell, som blev tvåa, efter loppet och han sade att ju närmare han kom, desto mer tog Oss Can bara i. Så är det också. Han tävlar mot allt, oavsett om det är mot hästar eller någon traktor på banan så ska han tävla.

Detta var duons fjärde seger tillsammans på tolv starter, en bra segerprocent för duon som har placerat sig i Fornabodas historieböcker.

Hela kretsen kring Oss Can i vinnarcirkeln. Foto: Timmy Lundegård

Olle Alsén vinner Lennart Arvidssons Minneslopp
Kallbloden blev att sättas i ett stort fokus under tisdagskvällen. Samma kväll hyllade Fornaboda även kallblodsälskaren Lennart Arvidsson, en tränare som för övrigt segrade i de två första upplagorna av Axel Pålmans Minneslopp med Rya Bestar. En häst som har en länga av gästboxar döpt efter sig på Fornabodas stallbacke.

Det var den sjätte upplagan av Lennart Arvidssons Minneslopp som kördes, där vinnaren bemöttes av en traditionell lagerkrans.

Loppet blev en kamp mellan Olle Alsén och Dagfinn Aarum, två kuskar som tidigare har vunnit minnesloppet. Även om Dagfinn tog sig till ledningen med Moas Heja Mera, så blev det Olle som tog hem segern med egentränade Dån Klara.

– Jag ville faktiskt köra i rygg så det var väldigt tacksamt att få sitta där. Hon har haft lite problem när hon har hamnat i ledningen, så lite orolig blev jag mot slutet men hon stegade undan på ett bra vis. Senast när jag var här och tävlade så körde jag lite för tidigt, då lärde man sig att man måste sitta i rygg så länge som möjligt med den här. Annars är hon otroligt kvick för att vara ett kallblod.

Olle Alsén ger tummen upp efter segern med Dån Klara. Foto: Timmy Lundegård

Olle Alsén är med denna seger den enda kusk att ta en dubbel i Arvidssons minneslopp. Han var dessutom loppets första vinnare när loppet kördes under 2018, då med Nordby Kuling.

– Det är två helt olika hästar och det kanske hade kunnat vara en perfekt match mellan de två. Kuling var stenhård och Dån Klara är supersnabb.

Bästa kvällen på jobbet hade däremot Magnus A Djuse som tog tre segrar, medan Björn Goop körde till sig dubbla triumfer.

Kvällens vinnare:
Lopp 1: Nouri di Quattro – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,97
Lopp 2: Lady Zola – Björn Goop (Marcus Mathisen) – 5,43
Lopp 3: Oss Can – Kenneth Gorski (Lovisa Canneryd) – 2,84
Lopp 4: Victory Caelus – Tom Johansson (Svante Ericsson) – 2,77
Lopp 5: Ragazzo Unico – Emilia Leo – 2,08
Lopp 6: Dån Klara – Olle Alsén – 3,85
Lopp 7: Aragorn As – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,20
Lopp 8: Gatling – Björn Goop – 2,54
Lopp 9: Proud Mary – Kaj Widell (Bengt Oltorp) – 6,40
Lopp 10: Perfect Harmony – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 2,09

Nästa tävlingsdag: Måndagen 31:a juli med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!!!

Publicerad 19 juli 2023 klockan 00:26

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.

13 augusti 2026 klockan 17:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-08-23 01:39