Det blev en rejäl hemmaglädje när hemmahingsten Oss Can segrade i Fornabodas klassiska Axel Pålmans Minneslopp. Loppet har körts sedan 1976 och som tidigare har vunnits av hästar som Järvsöfaks fick under tisdagskvällen en ny medlem på historiklistan.
– Det är riktig tävlingshäst det här, berättar segerkusken Kenneth Gorski.
Varje år hyllar Fornaboda den tidigare regementsveterinären, Axel Pålman, med ett minneslopp. Veterinären som även är mannen bakom Lindes Travklubb, en klubb som äger majoriteten av Fornaboda Travbana. Loppet har körts sedan 1976 där stora kallblodsnamn som avelshingsten Sundbo Kravall, kriteriesto-vinnaren Eldvin och legendaren Järvsöfaks har segrat.
Under tisdagskvällen fick även hemmahästen, Oss Can, placera sig med den skaran av hästar.

Även om det inte blev någon ledning för den startsnabba hingsten, så löste sig loppet ändå. Istället tog man rygg på den norska ledaren, för att köra till ledningen med drygt ett varv kvar till mål. Därifrån var det ren uppvisning från hemmahästen som tog en enkel seger i det klassiska loppet.
– Att jag skulle släppa ledningen var väl inte plan A, men då körde vi på plan B istället och den fungerade lika bra. När vi gick för ledningen så blir han lite så att han tar i, slappnar av lite och väntar in dem när han blir först, berättar segerkusken Kenneth Gorski.
– Det är riktig tävlingshäst det här. Jag pratade med Kaj Widell, som blev tvåa, efter loppet och han sade att ju närmare han kom, desto mer tog Oss Can bara i. Så är det också. Han tävlar mot allt, oavsett om det är mot hästar eller någon traktor på banan så ska han tävla.
Detta var duons fjärde seger tillsammans på tolv starter, en bra segerprocent för duon som har placerat sig i Fornabodas historieböcker.

Olle Alsén vinner Lennart Arvidssons Minneslopp
Kallbloden blev att sättas i ett stort fokus under tisdagskvällen. Samma kväll hyllade Fornaboda även kallblodsälskaren Lennart Arvidsson, en tränare som för övrigt segrade i de två första upplagorna av Axel Pålmans Minneslopp med Rya Bestar. En häst som har en länga av gästboxar döpt efter sig på Fornabodas stallbacke.
Det var den sjätte upplagan av Lennart Arvidssons Minneslopp som kördes, där vinnaren bemöttes av en traditionell lagerkrans.
Loppet blev en kamp mellan Olle Alsén och Dagfinn Aarum, två kuskar som tidigare har vunnit minnesloppet. Även om Dagfinn tog sig till ledningen med Moas Heja Mera, så blev det Olle som tog hem segern med egentränade Dån Klara.
– Jag ville faktiskt köra i rygg så det var väldigt tacksamt att få sitta där. Hon har haft lite problem när hon har hamnat i ledningen, så lite orolig blev jag mot slutet men hon stegade undan på ett bra vis. Senast när jag var här och tävlade så körde jag lite för tidigt, då lärde man sig att man måste sitta i rygg så länge som möjligt med den här. Annars är hon otroligt kvick för att vara ett kallblod.

Olle Alsén är med denna seger den enda kusk att ta en dubbel i Arvidssons minneslopp. Han var dessutom loppets första vinnare när loppet kördes under 2018, då med Nordby Kuling.
– Det är två helt olika hästar och det kanske hade kunnat vara en perfekt match mellan de två. Kuling var stenhård och Dån Klara är supersnabb.
Bästa kvällen på jobbet hade däremot Magnus A Djuse som tog tre segrar, medan Björn Goop körde till sig dubbla triumfer.
Kvällens vinnare:
Lopp 1: Nouri di Quattro – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,97
Lopp 2: Lady Zola – Björn Goop (Marcus Mathisen) – 5,43
Lopp 3: Oss Can – Kenneth Gorski (Lovisa Canneryd) – 2,84
Lopp 4: Victory Caelus – Tom Johansson (Svante Ericsson) – 2,77
Lopp 5: Ragazzo Unico – Emilia Leo – 2,08
Lopp 6: Dån Klara – Olle Alsén – 3,85
Lopp 7: Aragorn As – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 1,20
Lopp 8: Gatling – Björn Goop – 2,54
Lopp 9: Proud Mary – Kaj Widell (Bengt Oltorp) – 6,40
Lopp 10: Perfect Harmony – Magnus A Djuse (Timo Nurmos) – 2,09
Nästa tävlingsdag: Måndagen 31:a juli med första start kl. 12.20
FRI ENTRÉ!!!