Queuearows segersvit håller i sig. På fredagen vann Lindesbergs-hästen sitt fjärde raka lopp, då han sprang hem segern i V65 4. Loppet var ett av många underhållande Fornabodas soliga lunchtrav.
Till slut kom sommarvärmen även till Sverige. Hela fredagen badade i solsken och några som trivdes med det var Fornaboda Travbana. Med start 12.15 gick första loppet på lunchtravet, som totalt innehöll tio lopp och bra resultat.
– Allting fungerade väldigt bra idag. Vi fick en hemmaseger i det sista V65-loppet och det var trevligt, summerar Claes Broberg.
Den segrare som sportchefen syftar på var Queuearow. Lindesbergs-valacken var redan på förhand uppsnackad, mycket tack vare sina tre raka vinster på tävlingsåret. Den segerraden förlängdes ytterligare då Queuearow med kusken Carl Johan Jepsson sprang i mål som vinnare i sjätte loppet.
Midsommar två veckor bort
Att arrangera fredagstrav är inte vanligt för Fornaboda. Med sex V65-lopp med på schemat bjöds det på fin travsport och publiken slöt även upp väl.
– Jag upplevde att det var bra med folk. Det är fortfarande tidigt på tävlingsåret och folk har inte semestertid ännu. Man kan inte förvänta sig någon storpublik på lunchtravet, men det var bra tycker jag, menar Broberg som trivdes i solskenet.
– Ja, vädret var jättefint. Det blir alltid trevligare då.
Nästa tävlingsdatum för Fornaboda är lördag nästa helg. Men för tillfället pågår förberedelserna inför det som väntas bli årets största event, nämligen Midsommartravet. Två veckor återstår till folkfesten och Claes Broberg är laddad.
– Precis. Då kommer vi att ha lite barnaktiviteter och andra evenemang för att få folk att komma hit med hela familjen. Så det kommer garanterat att bli en bra dag.
Fredagens vinnare på Fornaboda:
V65 1: Pix Jubb (Mikael Andersson)
V65 2: Saint Gerda (Anna Isabelle Karlsson)
V65 3: Cessna S.S. (Per-Olof Svantesson)
V65 4: Sonia´s Dream (Marcus Hultman)
V65 5: Diggers Elias (Carl Johan Jepsson)
V65 6: Queuearow (Carl Johan Jepsson)
Lopp 7: Pirate Broline (Erik Svensson)
V3 1: Hawk Cliff (Jorma Kontio)
V3 2: Canterbury (Carl Sjögren)
V3 3: Stopsigns Shanti (Josefine Ivehag)
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.