Under helgen som gick stod Kägleborgs Motorstadion värd för SM-finalen i crosskart. Filip Wester fanns på plats och körde i 125-klassen, något som slutade med en tredjeplats i B-finalen. Storå-sonen har nu avslutat sin första SM-säsong och teamet förbereder sig redan för en fortsättning.
I lördags öppnade Kägleborgs Motorstadion upp sina portar. Den avslutande SM-deltävlingen i crosskart stod på schemat och på startlistorna fanns bland annat Storå-sonen Filip Wester. 13-åringen har gjort sin första säsong på 125- och SM-nivå, något han nu fick avsluta med årsfinal på hemmabanan. I det härliga sensommarvädret trängdes gott om åskådare.
– Ja, det var faktiskt bra med publik. Visst är det många som man känner, men det var ändå förvånansvärt mycket folk som var där och tittade, berättar pappa Jörgen Wester och utvecklar sig
– Att köra på hemmaplan blir ju så klart lite speciellt. Det kom mycket folk som han kände igen, både vänner, släktingar och kompisar från skolan. Allt blir ju annorlunda och det blir roligare att köra då tror jag.
Tävlingarna inleddes i 125-klassen med dubbla kvalheat på lördagen. Filip slog där till med en förstaplats i heat ett, för att därefter sluta femma i det efterföljande. På söndagen upprepade han den placeringen i det avslutande kvalheatet och han placerade sig därför som fyra till B-finalen. Där stod Filip för en fin insats och Storå-killen körde in som trea.
Börjar snart träna för nästa säsong
Deltävlingen vid Kägleborg var den sista för den här SM-säsongen. Det innebär att Filip tävlat färdigt för året, ett år som varit häftigt på många vis för 13-åringen. Från team Wester summerar man nu den tävlingssäsong som precis avslutats.
– Det har varit både och måste jag säga. Det var bland annat en Norrlandsvecka där motorn kärvade ihop, så vi fick köra med reservmotor och resultaten blev inte vad vi hade hoppats på, berättar Jörgen Wester och tillägger.
– De tävlingar som gått bäst är Höljes och Karlstad, där det har regnat. De heat som körts i regn har Filip vunnit. Det är väl årsträningen som han har med sig där på ett sätt, du får fartkänsla och lär dig behärska halka.
Men även om en SM-sommar precis tagit slut har förberedelserna för nästa redan börjat. Jörgen Wester berättar att teamet beslutat om en fortsättning, dessutom kommer Filip under hösten att öva in sig på nästa säsongs tävlingsbanor. Samtidigt väntar även arbete med att ladda om crosskarten och hitta nya sponsorer. Filip Wester kommer med andra ord att vara tillbaka på SM-banan nästa vår.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.