Fornabodas tidiga lördagstrav var på förhand fyllt av hemvävda hästar. Och visst bjöds publiken på hemmavinst. I ett fint sommarväder kunde de 530 åskådarna njuta av både sol och lokala framgångar.
På lördagens schema stod trav ute vid Fornabodas banor. Då det mestadels handlade om breddlopp var det tidig start som gällde, med första lopp redan klockan 10.00. Elva lopp och många inlämnade kuponger senare kunde man från arrangörshåll summera en fin lördag.
– Vi fick en riktigt bra dag är känslan. Det började med ett par hemmasegrar, så det var så klart extra kul, säger Claes Broberg.
Fornabodas sportchef hade redan på förhand pekat ut de lokala förmågorna som skulle finnas med. En av dessa var Star M.L., som tillhör Magnus Karlssons stall. Stoet återfanns i lopp två, ett lopp som hon såg till att lägga beslag på förstaplatsen i.
Nästa tävling 28:e juli
Andra hästar som skrev in sig i segerkolumnen var Hyperfine Tooma och Simsala. På tävlingsschemat stod även ett montélopp, där franskbördige Ulm De Calix och jockeyn Sofia Adolfsson tog hem segern. Trots oro för vädret kunde samtliga lopp genomföras under torr himmel.
– Vi har haft ett fint sommarväder här. Det var lite regn och mulet på morgonen, men det visste vi om att det skulle vara. Sen sprack det upp ungefär till det första loppet, berättar Claes Broberg som kunde notera en publiksiffra på 530.
– Det var ungefär vad man hade kunnat vänta sig. Nu har vi nästa trav tisdag 28:e, då blir det bättre tävlingar och det borde locka mer publik.
Med lördagens trav avverkat har Fornaboda endast tre tävlingar kvar på schemat denna säsong. Näst på tur är alltså tisdagen den 28:e juli, då med V4 och V5 på programmet.
Samtliga vinnare på lördagstravet:
Lopp 1: Bertil K. (Fredrik Söderberg)
Lopp 2: Star M.L. (Magnus Karlsson)
Lopp 3: M.T. He’s Mine (Daniel Gustavsson)
Lopp 4: Hyperfine Tooma (Sune Nilsson)
Lopp 5: Simsala (Angelica Klockar)
Lopp 6: Pegasus Photo (Per Nordlund)
Lopp 7: Leia Way (Mats Swartling)
Lopp 8: Ulm De Calix (Sofia Adolfsson)
Lopp 9: Lill Kvikken (Gunnar Kylén)
Lopp 10: Global Secrecy (Irri Joni-Petteri)
Lopp 11: Family Guy (Jarno Koskela)
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.