En kulturbärare slutar, men nya står på tur för att födas och ta över. Det är glädjande med herrjuniorernas framgångar i USM…och att de har haft spelare att se upp till.
Joakim Bååk spelade sin sista hemmamatch i arenan innan det blir dags att lägga karriären på hyllan. Det var väl för väl att det blev en seger, sortin blir så mycket mer minnesvärd då. Nu kan handbollsfesten borta mot Anderstorp i slutomgången inte bli annat än en angenäm historia för niometaren.
29 år är naturligtvis ingen ålder att lägga av, finns hälsan och motivationen kan handbollsspelare hålla på bra mycket längre än så. Men den rutinerade bollspelaren har tagit ett moget beslut att sätta familjen före sporten och det är omöjligt att inte sympatisera med det. Det är naturligtvis helt rätt. Och när allt ska sammanfattas blev återkomsten till brandgult nog viktigare ur kulturbärarsynpunkt än ur rent spelmässig handbollsdito. Skador har stört. Han har inte alltid kunnat matchas fullt ut och de två säsongerna har blivit lite upphackade.
Men som symbol har Joakim Bååk varit precis det som en klubb som LIF Lindesberg kan sträva efter att stå för. Kulturbäraren, den skicklige handbollsspelaren som kommer från de egna leden och som har visat hjärta för föreningen. Att han efter utflykter i fina klubbar som Lugi, H43 och Hammarby valde att komma hem och avsluta karriären på hemmaplan betyder mycket.
Det tål att upprepas, brandgult bygger mycket hemvävt, det är så man måste jobba. Många i a-truppen har en fostran från föreningen och vet vad det innebär att bära klubbens färger. Årets resultat i handbollsallsvenskan har varit en ordentlig missräkning, men när det blev kvalspel ifjol var det till stora delar samma manskap som bar laget. Det finns handbollskultur i Lindesberg.
Därför är det extra roligt att herrjuniorerna har kvalificerat sig för finalspelet i USM som avgörs i Malmö 12-14 maj. Ett finalspel där motståndet kommer utgöras av Sävehof, Ystads IF, Alingsås, Kristianstad, Guif, Aranäs och Lugi. Föreningar som samtliga har det gemensamt att representationslagen spelar i Handbollsligan.
Att LIF Lindesberg som enda klubb med a-laget utanför det riktiga finrummet finns representerade där är ett mycket gott ett exempel på att det är en bra kull på gång. Att det finns en återväxt som gör skäl för stor framtidstro. Juniorer som garanterat har mått gott av att kunna se upp till kulturbärare som Joakim Bååk som visat att steget från Lindesberg och ut i den stora vassa handbollsvärlden inte behöver vara särskilt långt.
Ynglingarna som om en dryg månad ger sig in i karriärens förmodligen häftigaste matcher så här långt är kanske samma killar som vi om tio, femton år hyllar som viktiga kulturbärare när de väljer att lägga karriären på hyllan.
Förhoppningsvis sker det då också i brandgult-stassen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.