Ungdomslagen har skämt bort LIF Lindesberg med USM-framgångar de senaste åren – nu är det herrjuniorernas tur att imponera. I söndags besegrade de brandgula juniorerna Halmstad i en direkt avgörande match, en seger som skickar LIF vidare till steg 4.
– Steg 4 bör vi försöka att nå varje år för att vara med och skapa spelare som utvecklas och så småningom når vårt A-lag. Det är den här nivån som vi ska ligga på. Sen om man kan ta sig vidare till steg 5 är det en bonus, menar LIF-juniorernas tränare Mikael Martinsson.
LIF Lindesbergs ungdomssektion har stått för fina resultat på USM under många års tid. Så sent som förra våren nådde både A- och B-pojkarna mästerskapets finalspel, som ett av Sveriges åtta bästa lag inom respektive årskull. För juniorerna är alltså steg 4 målet från föreningens sida – en ganska hög kravbild.
– Absolut, men vi måste ha de här tuffa matcherna för att förbereda killarna för seniorhandbollen. Sen kan det hända att saker som sjukdomar, skador och svåra lottningar ställer till det för oss. Men målet måste vara att nå långt, förklarar Martinsson.
Tillsammans med sina herrjuniorer fick Martinsson fira rejält i söndags. Laget tillbringade helgen i Märsta, där Skånela stod värd för USM:s steg 3. LIF ingick i en grupp med fem lag och bara de två bästa skulle få chansen att avancera vidare.
På lördagen öppnade brandgult mot arrangören Skånela, ett motstånd som besegrades med säker marginal. Senare under dagen kördes även Skara över med 32-20 och LIF gick till kvällsvila i delad gruppledning.
Även damjuniorerna och A-pojkarna med chans på avancemang
På samma poäng stod Kristianstad, det lag som väntade LIF i söndagens första match. En jämn fight slutade med knapp förlust för brandgult och inför den avslutande matchen var Bergslagskillarna pressade att ta poäng mot Halmstad. Efter en målmässigt tät första halvlek trampade LIF ifrån i andra, något som gav seger och avancemang i USM.
– Vi gör en jättebra laginsats och det är en fin grupp med fin lagsammanhållning. Självklart lyfter sig några spelare lite över mängden, bland annat vänstersexan Christoffer Thor och Karl Zetterlund och Fredrik Karlsson på nio meter. Axel Rämhed drar ett stort lass där också och målvakten Robert Mjörnander gör en stark helg, berömmer Mikael Martinsson.
Nu väntar vidare spel i USM för LIF Lindesbergs herrjuniorer, som är klara för steg 4. Redan till helgen kan herrarna få sällskap där av damjuniorerna, och även A-pojkarna har chansen på avancemang och spelar hemma i Arenan 28-29:e januari. Mikael Martinsson ser ljust på ungdomslagen och är extra nöjd över att ha så pass många 99:or i herrjuniorernas trupp.
– Vi har haft många bra juniorlag genom åren, några har stuckit ut. Det här är en jämn grupp och extra kul är att vi har över 20 juniorer i träning. Det är inte många klubbar som kan skryta med så många kvar i den här åldern. Ofta tappar man många flickor och pojkar när de ska ta steget till junior, så vi är stolta över att ha ett så pass stort lag.
LIF Lindesbergs samtliga resultat vid steg 3:
Skånela-LIF Lindesberg 22-27
LIF Lindesberg-Skara 32-20
LIF Lindesberg-Kristianstad 21-24
Halmstad-LIF Lindesberg 25-29
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.