Ungdomslagen har skämt bort LIF Lindesberg med USM-framgångar de senaste åren – nu är det herrjuniorernas tur att imponera. I söndags besegrade de brandgula juniorerna Halmstad i en direkt avgörande match, en seger som skickar LIF vidare till steg 4.
– Steg 4 bör vi försöka att nå varje år för att vara med och skapa spelare som utvecklas och så småningom når vårt A-lag. Det är den här nivån som vi ska ligga på. Sen om man kan ta sig vidare till steg 5 är det en bonus, menar LIF-juniorernas tränare Mikael Martinsson.
LIF Lindesbergs ungdomssektion har stått för fina resultat på USM under många års tid. Så sent som förra våren nådde både A- och B-pojkarna mästerskapets finalspel, som ett av Sveriges åtta bästa lag inom respektive årskull. För juniorerna är alltså steg 4 målet från föreningens sida – en ganska hög kravbild.
– Absolut, men vi måste ha de här tuffa matcherna för att förbereda killarna för seniorhandbollen. Sen kan det hända att saker som sjukdomar, skador och svåra lottningar ställer till det för oss. Men målet måste vara att nå långt, förklarar Martinsson.
Tillsammans med sina herrjuniorer fick Martinsson fira rejält i söndags. Laget tillbringade helgen i Märsta, där Skånela stod värd för USM:s steg 3. LIF ingick i en grupp med fem lag och bara de två bästa skulle få chansen att avancera vidare.
På lördagen öppnade brandgult mot arrangören Skånela, ett motstånd som besegrades med säker marginal. Senare under dagen kördes även Skara över med 32-20 och LIF gick till kvällsvila i delad gruppledning.
Även damjuniorerna och A-pojkarna med chans på avancemang
På samma poäng stod Kristianstad, det lag som väntade LIF i söndagens första match. En jämn fight slutade med knapp förlust för brandgult och inför den avslutande matchen var Bergslagskillarna pressade att ta poäng mot Halmstad. Efter en målmässigt tät första halvlek trampade LIF ifrån i andra, något som gav seger och avancemang i USM.
– Vi gör en jättebra laginsats och det är en fin grupp med fin lagsammanhållning. Självklart lyfter sig några spelare lite över mängden, bland annat vänstersexan Christoffer Thor och Karl Zetterlund och Fredrik Karlsson på nio meter. Axel Rämhed drar ett stort lass där också och målvakten Robert Mjörnander gör en stark helg, berömmer Mikael Martinsson.
Nu väntar vidare spel i USM för LIF Lindesbergs herrjuniorer, som är klara för steg 4. Redan till helgen kan herrarna få sällskap där av damjuniorerna, och även A-pojkarna har chansen på avancemang och spelar hemma i Arenan 28-29:e januari. Mikael Martinsson ser ljust på ungdomslagen och är extra nöjd över att ha så pass många 99:or i herrjuniorernas trupp.
– Vi har haft många bra juniorlag genom åren, några har stuckit ut. Det här är en jämn grupp och extra kul är att vi har över 20 juniorer i träning. Det är inte många klubbar som kan skryta med så många kvar i den här åldern. Ofta tappar man många flickor och pojkar när de ska ta steget till junior, så vi är stolta över att ha ett så pass stort lag.
LIF Lindesbergs samtliga resultat vid steg 3:
Skånela-LIF Lindesberg 22-27
LIF Lindesberg-Skara 32-20
LIF Lindesberg-Kristianstad 21-24
Halmstad-LIF Lindesberg 25-29
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!