För att lag ska kunna fungera på toppnivå i Hockeyettan krävs det att spelare kliver fram och tar på sig ledande roller. Det tycker jag att jag ser i Lindlöven.
Het, hetare, Max Lalander.
Så skulle man väl på ett ganska kärnfullt sätt kunna sammanfatta den gångna helgen med sina två matcher ur Lindlöven-perspektiv.
Den kraftfulle tvåmålsskytten var sist av isen efter den tunga derbyförlusten i Kumla (det finns ju en och annan gammal kamrat i motståndarlaget som han var tvungen att växla några ord med) och förklarade klädsamt när jag mötte honom i spelargången att det inte spelar någon roll om puckarna trillar in för honom själv när laget förlorar.
Det måste han naturligtvis säga och det är klart att det är sant. Segrar är alltid viktigast. Men samtidigt måste han vara nöjd med målskyttet. För båda målen borta mot Kumla var sådana där mål där han befinner sig på precis rätt ställe och således fick en målchans som han är duktig nog för att utnyttja.
Lägg till det att han var en av föregångarna i Lindlövens fysiska spel och gick hårt in i närkamper och vann puckar, så som man måste göra för att kunna vinna derbymatcher.
Av bara farten tycks storproduktionen ha fortsatt igår hemma i segermatchen mot Borlänge med två nya baljor vilket lyft honom till en tredjeplats i seriens målliga. Enbart övertrumfad av Arbogas Linus Pellfolk och Kumlas Viktor Lennartsson (som satte två på Lindlöven och sköt hattrick mot Surahammar igår).
Max Lalander har helt enkelt växt ut till den förgrundsfigur ett topplag behöver. Jonas Karlsson kan inte dra hela det lasset och det är positivt att fler spelare kliver fram och leder genom exempel.
Det ser riktigt bra ut. Och då förklarade målskytten ändå för mig att han tycker att laget halkat ner ett snäpp i kvalitet kontra hur det såg ut på försäsongen. Det finns mer att ta av med andra ord.
Det var naturligtvis surt att försvaret föll som ett korthus i den tredje perioden mot Kumla och att det blev torsk med 3-6, men viktigt med en omedelbar revansch mot luriga Borlänge. Och i de två första perioderna mot Kumla tycker jag ändå att det såg riktigt bra ut.
Lindlöven gjorde inte som oss på läktarna, frös arslet av sig, utan kom ut med virvlande fart och vågade spela fysiskt på sin motståndare. Jag var ute på en roadtrip över helgen och såg tre matcher i Hockeyettan på lika många dagar och sett ur ren anfallssynpunkt tycker jag att Lindlöven presterade en mer fantasirik anfallshockey än både Skövde och HC Dalen, som ju ändå är två aktade lag.
Men mest imponerar Tranås. Den stabilitet laget börjar visa upp är imponerande och de varken släpper till särskilt många chanser eller bränner något framåt när lägena ges.
Där kommer Lindlöven få något att bita i när gängen drabbar samman i Lindehov om en dryg vecka.
Det kommer så att säga krävas mer än två mål från Max Lalander för att kunna lägga Fredrik Mälbergs lag på rygg.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.