Lindesbergs romancedrottning har gjort det igen! Under torsdagen släppte Lisa White sin andra roman, ”Jag är såld på dig”, och just nu befinner hon sig på bokmässan i Göteborg där hon signerar rykande färska exemplar av den romantiska boken till sina hängivna läsare.
Inte ens sex månader har gått sedan Lisa White släppte sin debutroman, den heta romanceberättelsen ”En hemlighet förde mig hit”, och redan nu har bok nummer två kommit ut till försäljning. Den nya boken, ”Jag är såld på dig” är även den en het kärlekshistoria, och den här gången utspelar sig händelsernas centrum i Lisas hemstad Lindesberg.
Den här gången får läsarna lära känna Ella Grape, en småstadsmäklare som haft ett allt annat än lätt år. Förutom att hon förlorat sin ungdomskärlek och sin lägenhet, verkar det även som att hon snart förlorar sitt mäklarjobb efter att bostadsmarknaden kraschat.
Men en dag kliver Christoffer Hamilton, Stockholms heta och absurt rika fastighetsägare, in på hennes kontor och söker efter någonting som bara hon kan erbjuda.
– De som bor eller har bott i Lindesberg kommer absolut att känna igen sig i bokens miljöer, eftersom jag har försökt att beskriva byggnaderna såsom de verkligen ser ut, berättar Lisa.
Just nu befinner hon sig på den stora bokmässan i Göteborg, där hon säljer och gör reklam för sin nya bok, och med sig har hon en speciell gåva till sina läsare.
– Ja, jag specialbeställde kakor från Wienerkonditoriet, som gjorde helt fantastiska bakverk i form av bokomslaget. De blev så otroligt fina, så även förlaget beställde därifrån, skrattar hon och avslutar:
– Det ska bli så roligt med bokmässan, det är ju verkligen stället man ska vara på om man är författare. Flera av mina härliga läsare har sagt att de ska komma för att köpa boken, och det känns ju jätteroligt!
Vill du ha chansen att läsa Lisas böcker? Håll utkik på LindeNytt för en chans att vinna ett hett bokpaket!
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.