Prestationen Höljes var en framgång – men den här gången det gick ännu bättre för Philip Gehrman. Vid helgens RallyX Nordic i Arvika slog Lindesbergsföraren till med sitt livs allra första pallplats i supercar.
– Fy fan alltså, jag har nog inte förstått det riktigt än. Jag är verkligen supernöjd!, säger Philip Gehrman när LindeNytt når honom på väg hem från tävlingshelgen.
För ett par veckor sedan gick Lindesbergsföraren sitt första test i RallyX Nordic på supercarnivå. Då var banan värmländska Höljes, något som slutade med en överraskande stark femteplats. En olyckligt EM-deltävling senare hoppades Philip studsa tillbaka vid RallyX Nordics andra race som den här helgen hölls i Arvika.
Redan under lördagen visade team Gehrman upp fin fart och Philip åkte i det andra träningsheatet in som tvåa. Farten tog han sedan med sig tävlingsdagen, där kvalet öppnades med en fjärdetid följt av femtetid. I det tredje och avslutande heatet stannade bilen upp i startmomentet, men bortsett från det körde Philip till sig en god tid. Det gav en plats i semifinalen senare under eftermiddagen.
”Nu är vi bland de absolut bästa”
Inför semin strulade bilen något, men en taktiskt körning räckte gott och väl till avancemang mot finalen. Där ställde Philip upp i femte startspår och redan på det första varvet åkte han upp sig. Via ett starkt race landade 22-åringen slutligen ett brons, hans första historiska pallplats i supercar. Placeringen är ett gott kvitto på de påkostade ändringar som teamet gjort den senaste tiden.
– Med uppdateringen som vi gjort är vi nu bland de absolut bästa. Vi har saknat det där lilla extra på bilen, men nu är vi där. Och vi är det inte för att vi har flyt eller plockar poäng här eller där, utan vi har farten som krävs. Det är grymt kul, berättar Philip.
Nu är teamet på väg hem mot Lindesberg. Nästa tävling dröjer drygt tre veckor, sedan bär det av till Värmland och Höljes för en andra gång denna säsong. Då väntar EM i rallycross och det som Philip Gehrman med sitt team rankar högst av alla tävlingar.
– Det är ju höjdpunkten på hela året, just att få komma till Höljes och köra där inför all publik. Jag skulle säga att det är världens bästa publik, dels för att det är så många som tittar och sen för att de är så intresserade och kunniga. Det är verkligen en stor folkfest.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.