Prestationen Höljes var en framgång – men den här gången det gick ännu bättre för Philip Gehrman. Vid helgens RallyX Nordic i Arvika slog Lindesbergsföraren till med sitt livs allra första pallplats i supercar.
– Fy fan alltså, jag har nog inte förstått det riktigt än. Jag är verkligen supernöjd!, säger Philip Gehrman när LindeNytt når honom på väg hem från tävlingshelgen.
För ett par veckor sedan gick Lindesbergsföraren sitt första test i RallyX Nordic på supercarnivå. Då var banan värmländska Höljes, något som slutade med en överraskande stark femteplats. En olyckligt EM-deltävling senare hoppades Philip studsa tillbaka vid RallyX Nordics andra race som den här helgen hölls i Arvika.
Redan under lördagen visade team Gehrman upp fin fart och Philip åkte i det andra träningsheatet in som tvåa. Farten tog han sedan med sig tävlingsdagen, där kvalet öppnades med en fjärdetid följt av femtetid. I det tredje och avslutande heatet stannade bilen upp i startmomentet, men bortsett från det körde Philip till sig en god tid. Det gav en plats i semifinalen senare under eftermiddagen.
”Nu är vi bland de absolut bästa”
Inför semin strulade bilen något, men en taktiskt körning räckte gott och väl till avancemang mot finalen. Där ställde Philip upp i femte startspår och redan på det första varvet åkte han upp sig. Via ett starkt race landade 22-åringen slutligen ett brons, hans första historiska pallplats i supercar. Placeringen är ett gott kvitto på de påkostade ändringar som teamet gjort den senaste tiden.
– Med uppdateringen som vi gjort är vi nu bland de absolut bästa. Vi har saknat det där lilla extra på bilen, men nu är vi där. Och vi är det inte för att vi har flyt eller plockar poäng här eller där, utan vi har farten som krävs. Det är grymt kul, berättar Philip.
Nu är teamet på väg hem mot Lindesberg. Nästa tävling dröjer drygt tre veckor, sedan bär det av till Värmland och Höljes för en andra gång denna säsong. Då väntar EM i rallycross och det som Philip Gehrman med sitt team rankar högst av alla tävlingar.
– Det är ju höjdpunkten på hela året, just att få komma till Höljes och köra där inför all publik. Jag skulle säga att det är världens bästa publik, dels för att det är så många som tittar och sen för att de är så intresserade och kunniga. Det är verkligen en stor folkfest.