Det stora spelbolaget tror inte på Lindlöven inför kommande säsong, det kan rent av vara så att Linde-krigarna är västseriens i särklass mest underskattade lag inför säsongen.
Jag har flaggat ganska hårt för Lindlöven inför kommande säsong. Jag är som bekant övertygad om att Jussi Salos mannar kommer bygga vidare på det som laget åstadkom säsongen som gick och bli ännu bättre kommande vinter. Men det är inte alla som tror och tänker som jag.
Tidigare under sommaren presenterade Svenska Spel sina odds på vilka som vinner grundserien till hösten och spelbolaget har inte alls samma tro på Lindlöven som jag har. Snarare tvärtom.
Lindlöven står i 25 gånger pengarna för en serieseger och har hela sex lag (Borlänge, Skövde, Mariestad, Kumla, Åker/Strängnäs och Enköping) framför sig i rankingen. Svenska Spel tror helt enkelt inte ens att Lindlöven kommer ta sig till Allettan, det är vad man kan utläsa av de där siffrorna.
Jag skulle vilja påstå att det gör Lindlöven till Hockeyettans mest underskattade lag. I alla fall om vi talar om den västra serien.
Att fjolårets succélag Borlänge, stabila Mariestad och tydligt spetsade Kumla betingar ett lägre odds än Lindlöven kan jag köpa, det är inte mer än riktigt. Men den nya bekantskapen Åker/Strängnäs? Och svajiga Enköping? Det är två lag som Lindlöven var betydligt bättre än säsongen som gick och inget av lagen har förstärkt sig till en bättre position än vad Linde-krigara har gjort. Att de då betingar ett betydligt lägre odds (12 respektive 15 gånger pengarna vid serieseger) kan tyckas lite märkligt.
Men märkligast av allt är differensen mellan hur man rankar Skövde (3,50 gånger pengarna) i förhållande till Lindlöven.
Ni vet samma Skövde som kom långt efter Lindlöven i så väl grundserien som fortsättningsserien säsongen som passerade. Det Skövde som Lindlöven spöade i tre av fyra matcher den gångna säsongen och bärgade poäng mot i alla fyra.
Ett lag som förvisso knutit en stark tränare till sig i Tomas Kempe och gjort namnkunniga nyförvärv i Andreas Ollikainen och Carl-Johan Sjögren, men som samtidigt tappat blytunga namn som Mikael Persson-Riis, Jesper Hultman, Mattias Gudmundsson, Albin Lindgren och Erik Rosén.
Att skaraborgarna skulle ha gått så våldsamt mycket framåt i förhållande till Lindlöven är naturligtvis helt orimligt, det kan inte vara något annat än ett resultat av ”tradition”, men för Lindesbergslaget är det så klart bara att tacka och ta emot.
Svenska Spel är nog inte ensamma om sin uppfattning, sannolikheten att synen på lagen är ungefär liknande ute i stugorna och bland vissa av de kommande motståndarna är nog ganska stor.
Med andra ord har Lindlöven ett riktigt slagläge. Att vara underskattade, nederlagstippade och trots allt så starka som man ändå är, det måste vara ett drömläge för Jussi Salos mannar.
Lördagen den 20 augusti är det åter dags för kommunens bilentusiaster att besöka Linde Raceway, där den andra och sista tävlingen i Bergslagens Snabbaste ska avgöras. SHRA:s tävlingsgeneral Mikael ”Blomman” Blomberg avslöjar för LindeNytt att en kraftmätning inom familjen kommer att äga rum på rakan, då hans båda söner ställer upp – med varsin bil.
– Ena grabben vann förra gången, så nu håller vi på att fixa en till bil, så det blir slaget mellan Blombergsbröderna som ska slåss mot varandra, skrattar han.
Det färska SM-vinnande laget Ystads IF gästade Lindesberg Arena under onsdagskvällen, för en match inom Svenska Cupen. Ett roligt besök där många nog redan på förhand, trodde att Division 1-laget LIF Lindesberg skulle få svårt att hänga med. Så blev det däremot inte. Efter en otrolig andra halvlek så slutade matchen med uddamålsseger till hemmalaget!
I slutet av förra veckan kammade Frövi Judos supertalang Ingrid Nilsson hem ett välförtjänt guld vid Ungdoms-OS i Slovakien. Nu väntar nya utmaningar för 17-åringen som nyligen blivit uttagen till U18-VM som avgörs i Sarajevo senare i augusti.
Efter två års uppehåll kunde världens största orienteringstävling, O-ringen, återigen hållas i Uppsala under helgen. Tusentals tävlingssugna deltagare var anmälda, däribland Axel Thybeck från Lindesberg, som efter samtliga fem etapper stod som totalsegrare i klassen H15. Nu siktar 15-åringen mot ungdoms-SM som går av stapeln i Stockholm under september.
– Jag är jättenöjd, säger en glad Axel till LindeNytt.
Aleksander Lazarevic förlänger sitt uppdrag som ungdomsansvarig för pojklagen inom IFK Lindesberg ytterligare ett år. För LindeNytt berättar han om visionerna för klubbens framtid, pojklaget han själv tränar, samt en uppmaning till kommunen om att föreningen behöver hjälp.
– Jag vill hävda att vi är den största ungdomsföreningen i kommunen, men vi behöver hjälp för att kunna utveckla verksamheten, säger han.
Fornaboda Travbana invigde den nya veckan med flera långväga gäster. Trots deltagande av ett kallblod från Jägersro och en favoritspelad duo från Kalmar, så fick inte segerrosetterna åka långt från ”Sveriges grönaste travbana”. Istället höll sig vinnarna i trakterna där en sent inhoppad kusk bjöd på dagens stora skräll.
Sveriges Olympiska Kommitté utökar nu sitt framgångsrika stödprogram Topp och Talang med fem nya namn, däribland Frövi Judos Ida Eriksson. Stödet från SOK gör det nu möjligt för Ida att kunna lägga fullt fokus på sin satsning mot OS i Paris 2024.
– Det känns förstås väldigt bra! Det är ett viktigt steg på vägen och samtidigt väldigt motiverande att lägga i en växel till, säger hon till LindeNytt.
Trots en hel del teknikproblem under torsdagens lunchtävlingar så fick Fornabodapubliken ta del av säsongens första hemmaseger. Irqua Soleil Am blev segervapnet som kördes av Eskilstunakusken Per Lennartsson, vilket gav tränande Johan Söderberg, sin första seger sedan 2003.