Imorgon inleder Lindlöven sin nya säsong. Med premiären i HockeyEttan en dag bort är det läge att lära känna spelarna lite närmare. LindeNytt vände sig därför till stadens egna son Felix Scharnke, som ger svar på vem i Lindlöven som…
Har utvecklats mest under den här försäsongen?
– Dennis Eriksson. Han kom in i puberteten för några veckor sedan och sen dess så har man sett enorma utvecklingar både på och utanför isen.
Sköter musiken på bortaresorna?
– Ylitalo, om du frågar honom. Dock så verkar han bara veta av en låt, ”Johnny G” (The Guidetti Song).
Är den största sportnörden?
– Den har jag väldigt svårt att svara på. Det blir mycket fotbollssnack i omklädningsrummet nu när Champions League dragit igång.
Stannar kvar och gnuggar extra även efter att träningen tagit slut?
– Jag måste säga Rundgren. Han passar alltid på att köra lite extra biceps när han får tid över. Det ska tilläggas att detta gör han endast för att gå hem hos tjejerna.
Är bäst på att reta upp motståndarna?
– Helt klart Lalander på den frågan. På något konstigt vis så lyckas han alltid att hamna i bråk.
Ryter ifrån när det behövs?
– Det har hänt att man hängt upp skridskorna fel ett par gånger och då är Lindh (materialförvaltaren) där och ryter ifrån.
Är smartast på isen?
– Lill-Rasmus (Lindahl Rosén) måste jag säga. Han ser saker många andra inte ser och gör sällan några misstag.
Är smartast vid sidan av isen?
– Vi har inte så många vassa knivar i lådan, men Tano verkar ganska clever.
Klär sig bäst?
– Svår fråga när vi oftast ser varandra i utrustning, nakna eller med mjukisbyxor. Warman skräller dock ibland och glider in i skjorta och kostymbyxor.
Klär sig sämst?
– Om man frågar Persson så blir svaret Gunnarsson. Då han ett flertal gånger i veckan säger att han ska ta med Gunnarsson till Vingåkers outlet och köpa honom ett par stuprörsjeans.
Tar hårdast på en förlust?
– Svårt att svara på när försäsongen gått så bra. Men om jag utgår från förra säsongen är det Persson man inte vill vara nära efter en förlust.
Lämnar inget kvar på middagsbordet?
– Näslund, han äter alltid upp Ylitalos matlådor.
Får sitt genombrott den här säsongen?
– ”Sill” (Jonas Karlsson), det känns som det är dags nu.
Leder laget till seger i premiären?
– Stråhle kommer att hänga ett par kassar på matchen, då han sett riktigt het ut på isen.
Hockeypremiären:
Grästorp-Lindlöven:
Söndag 20/9 16.00 i Åse och Viste Arena
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.