Imorgon inleder Lindlöven sin nya säsong. Med premiären i HockeyEttan en dag bort är det läge att lära känna spelarna lite närmare. LindeNytt vände sig därför till stadens egna son Felix Scharnke, som ger svar på vem i Lindlöven som…
Har utvecklats mest under den här försäsongen?
– Dennis Eriksson. Han kom in i puberteten för några veckor sedan och sen dess så har man sett enorma utvecklingar både på och utanför isen.
Sköter musiken på bortaresorna?
– Ylitalo, om du frågar honom. Dock så verkar han bara veta av en låt, ”Johnny G” (The Guidetti Song).
Är den största sportnörden?
– Den har jag väldigt svårt att svara på. Det blir mycket fotbollssnack i omklädningsrummet nu när Champions League dragit igång.
Stannar kvar och gnuggar extra även efter att träningen tagit slut?
– Jag måste säga Rundgren. Han passar alltid på att köra lite extra biceps när han får tid över. Det ska tilläggas att detta gör han endast för att gå hem hos tjejerna.
Är bäst på att reta upp motståndarna?
– Helt klart Lalander på den frågan. På något konstigt vis så lyckas han alltid att hamna i bråk.
Ryter ifrån när det behövs?
– Det har hänt att man hängt upp skridskorna fel ett par gånger och då är Lindh (materialförvaltaren) där och ryter ifrån.
Är smartast på isen?
– Lill-Rasmus (Lindahl Rosén) måste jag säga. Han ser saker många andra inte ser och gör sällan några misstag.
Är smartast vid sidan av isen?
– Vi har inte så många vassa knivar i lådan, men Tano verkar ganska clever.
Klär sig bäst?
– Svår fråga när vi oftast ser varandra i utrustning, nakna eller med mjukisbyxor. Warman skräller dock ibland och glider in i skjorta och kostymbyxor.
Klär sig sämst?
– Om man frågar Persson så blir svaret Gunnarsson. Då han ett flertal gånger i veckan säger att han ska ta med Gunnarsson till Vingåkers outlet och köpa honom ett par stuprörsjeans.
Tar hårdast på en förlust?
– Svårt att svara på när försäsongen gått så bra. Men om jag utgår från förra säsongen är det Persson man inte vill vara nära efter en förlust.
Lämnar inget kvar på middagsbordet?
– Näslund, han äter alltid upp Ylitalos matlådor.
Får sitt genombrott den här säsongen?
– ”Sill” (Jonas Karlsson), det känns som det är dags nu.
Leder laget till seger i premiären?
– Stråhle kommer att hänga ett par kassar på matchen, då han sett riktigt het ut på isen.
Hockeypremiären:
Grästorp-Lindlöven:
Söndag 20/9 16.00 i Åse och Viste Arena
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.