Då den nuvarande ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar på ett underskott på cirka en miljard kronor, har man i regionfullmäktige beslutat om en höjning av avgifterna för bland annat Folktandvården. Detta innebär en tioprocentig höjning av patientavgifterna från och med den 15 januari 2024, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Den ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar mot ett underskott på cirka en miljard kronor vid årets slut. För att möta detta underskott har regionfullmäktige beslutat om en skattehöjning på 75 öre samt en tioprocentig höjning av Folktandvårdens, kollektivtrafikens samt hälso- och sjukvårdens avgifter.
I enlighet med med detta har folktandvårdsnämnen nu beslutat om en ny prislista för cirka 250 åtgärder inom Folktandvården som kommer att börja gälla från 15 januari 2024.
– Det osäkra omvärldsläget och den tuffa ekonomiska situationen tvingar oss att vidta åtgärder för att på sikt få en ekonomi i balans. En åtgärd är den tioprocentiga höjning som fullmäktige beslutade om och sedan gav oss i uppdrag att genomföra. Vi fortsätter också med vårt utvecklings- och förbättringsarbete inom samtliga verksamhetsområden, säger Kristine Andersson (S), ordförande i folktandvårdsnämnden i ett pressmeddelande.
I verksamhetsplanen med tillhörande budget för år 2024 ligger ett stort fokus på den bekymmersamma ekonomiska situationen.
– Under nästa år kommer vi att fortsätta det arbete vi påbörjat för att få en ekonomi i balans samtidigt som vi hanterar de övriga utmaningar som Folktandvården står inför. Det handlar bland annat om att rekrytera medarbetare med rätt kompetens och om att fördela våra resurser på ett bra sätt över länet, säger Emilia Molin (C), vice ordförande i folktandvårdsnämnden.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.