Då den nuvarande ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar på ett underskott på cirka en miljard kronor, har man i regionfullmäktige beslutat om en höjning av avgifterna för bland annat Folktandvården. Detta innebär en tioprocentig höjning av patientavgifterna från och med den 15 januari 2024, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Den ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar mot ett underskott på cirka en miljard kronor vid årets slut. För att möta detta underskott har regionfullmäktige beslutat om en skattehöjning på 75 öre samt en tioprocentig höjning av Folktandvårdens, kollektivtrafikens samt hälso- och sjukvårdens avgifter.
I enlighet med med detta har folktandvårdsnämnen nu beslutat om en ny prislista för cirka 250 åtgärder inom Folktandvården som kommer att börja gälla från 15 januari 2024.
– Det osäkra omvärldsläget och den tuffa ekonomiska situationen tvingar oss att vidta åtgärder för att på sikt få en ekonomi i balans. En åtgärd är den tioprocentiga höjning som fullmäktige beslutade om och sedan gav oss i uppdrag att genomföra. Vi fortsätter också med vårt utvecklings- och förbättringsarbete inom samtliga verksamhetsområden, säger Kristine Andersson (S), ordförande i folktandvårdsnämnden i ett pressmeddelande.
I verksamhetsplanen med tillhörande budget för år 2024 ligger ett stort fokus på den bekymmersamma ekonomiska situationen.
– Under nästa år kommer vi att fortsätta det arbete vi påbörjat för att få en ekonomi i balans samtidigt som vi hanterar de övriga utmaningar som Folktandvården står inför. Det handlar bland annat om att rekrytera medarbetare med rätt kompetens och om att fördela våra resurser på ett bra sätt över länet, säger Emilia Molin (C), vice ordförande i folktandvårdsnämnden.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.