Då den nuvarande ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar på ett underskott på cirka en miljard kronor, har man i regionfullmäktige beslutat om en höjning av avgifterna för bland annat Folktandvården. Detta innebär en tioprocentig höjning av patientavgifterna från och med den 15 januari 2024, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Den ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar mot ett underskott på cirka en miljard kronor vid årets slut. För att möta detta underskott har regionfullmäktige beslutat om en skattehöjning på 75 öre samt en tioprocentig höjning av Folktandvårdens, kollektivtrafikens samt hälso- och sjukvårdens avgifter.
I enlighet med med detta har folktandvårdsnämnen nu beslutat om en ny prislista för cirka 250 åtgärder inom Folktandvården som kommer att börja gälla från 15 januari 2024.
– Det osäkra omvärldsläget och den tuffa ekonomiska situationen tvingar oss att vidta åtgärder för att på sikt få en ekonomi i balans. En åtgärd är den tioprocentiga höjning som fullmäktige beslutade om och sedan gav oss i uppdrag att genomföra. Vi fortsätter också med vårt utvecklings- och förbättringsarbete inom samtliga verksamhetsområden, säger Kristine Andersson (S), ordförande i folktandvårdsnämnden i ett pressmeddelande.
I verksamhetsplanen med tillhörande budget för år 2024 ligger ett stort fokus på den bekymmersamma ekonomiska situationen.
– Under nästa år kommer vi att fortsätta det arbete vi påbörjat för att få en ekonomi i balans samtidigt som vi hanterar de övriga utmaningar som Folktandvården står inför. Det handlar bland annat om att rekrytera medarbetare med rätt kompetens och om att fördela våra resurser på ett bra sätt över länet, säger Emilia Molin (C), vice ordförande i folktandvårdsnämnden.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.