Mahmut Cakir på Pizzeria Milano har fått ytterligare en utmärkelse att hänga upp på väggen. Företaget Soliditet som mäter just företags soliditet har gett Mahmut Cakir högsta kreditvärdighetsbetyg.
På intyget står två stora A. Det är det allra högsta betyget för bolagsformen enskild firma. Och det är alltså vad Mahmut Cakir på Pizzeria Milano stolt kan uppvisa.
– Jag fick ett samtal från Soliditet i slutet av oktober då de gratulerade mig till högsta kreditvärdighetsbetyg. Tydligen är det ganska ovanligt i min bransch, säger Mahmut Cakir.
Soliditet kreditrankar företag utifrån offentlig information från bland annat Bolagsverket, Skatteverket, SCB, Kronofogden och Lantmäteriet. Detta underlag analyseras sedan och en värdering av företagets långsiktiga betalningsförmåga görs.
– Jag sköter mig och har bra omsättning så det är skönt att få det svart på vitt så här, säger Mahmut Cakir.
Snart hänger utmärkelsen på väggen. Soliditet ska först skicka en ny kopia då den första har
företagets juridiska namn på sig och inte ”Pizzeria Milano”.
– Den ska kanske få hänga bredvid Arlas utmärkelse om Sveriges godaste pizza, funderar Mahmut Cakir.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.