Lindesberg Volley öppnade det nya året med en betryggande seger. Hemma mot Sollentuna debuterade nyförvärvet Lydie van Deursen. Passaren visade upp ett fint spel och bidrog starkt till segern med siffrorna 25-20, 25-18 och 25-21.
I lördags landade Lindesberg Volleys nya passare Lydie van Deursen i staden. Ikväll fanns holländskan med på planen när laget säkrade tre sköna poäng. Omstarten av Elitserien bjöd för Lindes del på hemmamöte med Sollentuna, ett motstånd som till en början stretade emot väl.
Efter en jämn upptakt kopplade gästerna greppet via 7-10. Linde svarade dock med att vinna fyra raka bollar och vips var man uppe i 12-11. Ledningen växte sedan successivt, med Marjorie Giordano och Martina Konecna som främsta poängplockare. Just ”Margie” slog slutligen in setbollen och Linde vann med 25-20.
Halvvägs in i det första setet hade Lydie van Deursen gjort entré i sina nya färger och i det andra setet klev hon fram på allvar. Med precisa passningar tycktes 23-åringen tidigt hitta rätt, inte minst med sina upplägg för kantspelarna. Trots den offensiva leverensen hade Linde svårt att skaka av sig ett kämpande Sollentuna.
”Vi blockar väldigt bra”
Övertaget för Linde växte dock ju längre setet led. När så Freja Morén lade beslag om serven såg laget till att rada upp bollvinster. Den säkra ledningen höll hela vägen in och Evelina Frank blockade in setbollen till 25-18. Just blockspelet var ett framgångsrecept för Linde, som inför matchen hade fokuserat på de defensiva bitarna.
– Vi har tränat mycket defence och det tog sig den här matchen. Vi fångade upp mer bollar i försvaret än tidigare och blockar väldigt bra, förklarar Martina Svensson.
I tredje set stod Linde sedan för en riktig rivstart. Man skaffade sig en tidig 6-1-ledning, bland annat efter att Rebecka Gustafsson elegant lobbat in en poäng. Sollentuna åt sig dock in alltmer i setet och vid ställningen 11-11 var motståndet ikapp.
Teemu Sarna svarade med att ta en timeout och efter det reagerade Linde. Laget kopplade på nytt ett fast grepp om händelserna och denna gång lät man inte Sollentuna få kontakt. Med siffrorna 25-21 säkrade Linde såväl vinsten som de tre poängen.
”Lydie är väldigt enkel att spela med”
Segern tog Linde upp på 20 poäng, vilket ger rejält häng på fjärdeplatsen. För efter Örebros klara förlust borta mot Engelholm skiljer det nu endast en poäng mellan Linde och rivalen. Nästa omgång blir därför väldigt viktig, då duon drabbar samman i säsongens tredje derby.
– Nu spelar vi om slutspel och om vilken placering man landar på. Så jag skulle säga att alla matcher är jätteviktiga, speciellt de här mot lagen ovanför, menar Martina som är glad över att öppna året med en seger.
– Jag personligen skulle säga att det var superviktigt att kunna ta den här med 3-0. Det var bra både för självförtroendet och för tabellen. Det är precis vad vi behöver, för vi behöver uppåt nu.
En spelare som är tänkt att föra laget uppåt är Lydie van Deursen. Passarens debut blev mycket lyckad, och Martina ger beröm till Lindes holländska tillskott.
– Jag tycker att det fungerade bra. Lydie är en väldigt enkel person, en energifylld och glad tjej som är väldigt enkel att spela med. Om det fortsätter i den här riktningen blir det riktigt bra.
Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)
Publik: 159
Övriga resultat från Elitserien:
RIG Falköping-Gislaved 0-3
Engelholm-Örebro Volley 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.