Julen följs upp av en holländsk innebandyinvasion i Lindesberg. Under fem dagar gästar det holländska damlandslaget Stadsskogsskolan, för att hålla ett träningsläger i WSK:s regi. På schemat står bland annat tre träningsmatcher, däribland en mot AIK.
– Det har varit mycket jobb kan man lugnt säga. Men nu är de på plats här i Lindesberg, skrattar Erik de Groot som är en del i arrangörsgruppen.
Att WSK Lindesberg fått det holländska damlandslaget till Lindesberg kan tyckas märkligt, men det har sin förklaring. Tidigare i höst spelade Max Molander, son till Erik, ett VM-kvalspel med Hollands U19-landslag. I samband med det träffade Erik representanter från sydlandets förbund och lade då fram förslag på att de skulle gästa Lindesberg.
Det ena ledde till det andra och i fredags, på annandagen, landade Hollands damlandslag på svensk mark. Med i den orangea skaran finns 21 spelare och 3 ledare. Landslaget stannar i Lindesberg i fem dagar och på schemat står träning, lära om kost och träningsstruktur och en hel del matcher. Den första av dessa spelas idag klockan 14.00 mot AIK.
– Vi hoppas på mycket folk och det att kommer bli en häftig match. Det är en stor händelse att få AIK till Lindesberg, de är ett duktigt lag som är väldigt målinriktade, säger Erik och berättar om det upplägg som WSK arrangerat.
– Vi har gjort allt vi kan för att de ska få en bra träningsvecka och vi vill skapa en bra kontakt med det holländska förbundet. Då kan vi i framtiden utnyttja dem och vi kan få ett utbyte. Vi hjälper dem att utveckla sin innebandy och i och med det utvecklar vi våran egna innebandy.
Drömmer om många holländare på läktarna
Just utbytessyftet är det som WSK hoppas på av arrangemanget. Erik förklarar även att det holländska besöker är något som man vill ska inspirera tjejerna i Lindesberg.
– Det är lite som en marknadsföring för oss. Vi har varit lite osynliga och nu vill vi sätta WSK på kartan, så att alla får veta vilka vi är. Sen är det viktigt för våran tjejsatsning att visa tjejer att det är kul med innebandy och att det är ett drag kring hela WSK.
För de holländska gästerna var man tidigare under helgen till Stockholm och såg där en Superligan-match med AIK:s herrlag. I övrigt väntar träningar och matcher, samtliga förlagda till Stadsskogsskolan. Och med tanke på den stora holländska population som finns i Bergslagen tror Erik på välbesökta träningsmatcher.
– Ja det skulle vara riktigt kul om man fick se lite orange på läktarna och flaggor och sånt där. Det är lite utav våran dröm.
Holländska landslagets träningsmatcher:
Söndag 28/12 14.00 vs AIK
Måndag 29/12 19.00 vs WSK Lindesberg
Tisdag 30/12 19.00 vs IFK Arboga
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.