Vibergs skor har stått stadigt sedan 1972 i sin lokal på Kristinavägen. Men när Jenny Ljungkvist tog över ägandeskapet för snart två år sedan, har hon känt att en förändring vore välbehövlig. Därför packar hon nu ner skorna i sina kartonger, tar dem med sig och flyttar söderut i centrum. – Det är dags för något nytt, det känns väldigt spännande, säger en glad Jenny Ljungkvist strax efter att hyreskontraktet skrivits på.
Det var i maj för två år sedan som Jenny Ljungkvist tog över Vibergs skor efter Bernt Viberg, då efter att ha jobbat i skobutiken i flera år. Redan då kände hon att det var dags för en förändring, men det var inte förrän nu som det blev aktuellt med en flytt. Och det var igår, under torsdagseftermiddagen, som Jenny skrev på kontraktet med fastighetsägaren Byggnadsfirman Lund AB.

– Jag ska flytta in i Terabs gamla lokal! Det är dags för något nytt, det känns väldigt spännande, säger en sprudlande Jenny och fortsätter: framförallt får jag markplan så alla an ta sig ut och in, det känns så bra att alla kan komma in, både barnvagnar och rullstolar, det har ju inte fungerat här. Som det är nu har man ibland fått gjort så att någon väntar utanför med barnvagnen medan mamman springer in och tittar lite snabbt. Så nu blir det bättre, det har jag saknat här. Och så hamnar jag mer med de andra, det blir lite ensamt här borta. Det rör sig mer folk där, ja, det rör sig på ett helt annat sätt. Jag har länge varit inne på att flytta, men nu passade det lägligt, berättar Jenny.
Vårnyheterna har börjat levereras och Jenny gör plats åt dem på hyllorna. Vinterskorna med varmt foder ska snart ta farväl för den här säsongen, och det mörka ska bytas ut mot färggranna sneakers och lätta, ”våriga” tygskor. Det finns en hel del olika skor i alla sorters storlekar och varianter att välja på. Den nya lokalen har en något mindre butiksyta i jämförelse med nuvarande Vibergs skor, men lagret är större och det är just så Jenny vill ha det.
– För mig är det helt rätt upplägg, det är perfekt.
Jenny har redan nycklarna i sin hand och det är fritt fram att sätta igång i den blivande butiken och flytta till andra sidan Kristinavägen. Så nu är det dags att plocka ner affischerna i fönstren vars text vittnar om att det är en ”ledig lokal”.
– Det är en del att fixa i ordning och eftersom man har varit här sedan 1972 är det en hel del som måste röjas, det är mycket att göra. Helt plötsligt blev det en väldigt hektisk vår, jag hade inte räknat med att det skulle gå så fort. Men jag planerar premiär och nyöppning den fjärde maj, berättar Jenny glatt.
Trots att våren blir lite annorlunda än beräknat, är Jenny väldigt positiv och har blivit laddad med ny, härlig energi. Det märks att hon är förväntansfull och vill sätta igång genast, här finns ingen tid att förlora.
– Jag känner att jag också fick en nytändning, jag blev genast mer motiverad. Det känns jätteroligt och det blir ett lyft för butiken. Jag både tror och hoppas att det blir jättebra, det blir många fördelar!
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.