Fotboll har en gång förklarats med orden ”fotboll är en sport där elva man sparkar en boll i 90 minuter och sedan vinner tyskarna”. I söndags visade sig detta stämma ganska så bra. Ser man till volleybollen så skulle man internationellt nästan kunna göra samma hävdande, men slänga in Brasilien istället. Skulle jag förklara elitserien med en fras så skulle jag säga att ”alla möter alla två gånger, sen är det slutspel och då möts Katrineholm och Engelholm i final”.
Lyckligt nog fick vi en liten förändring i maktbalansen förra säsongen och flera lag från mittenskiktet smög sig sakta på toppen. Hylte/Halmstad och Svedala gjorde det inte ens sakta, de rent utav tog över toppen, men även Lindesberg och Gislaved var där och nosade ett tag.
Säsongen 2014/15 smyger sig sakta men säkert på oss och det är inte lång tid kvar tills försäsongsmatcherna kommer börja spelas. Ska man vara opartisk så är det alltid roligt att ha en jämn serie utan överlägset starkast lag. Med lite tur så kan vi få ha kvar uppsnäppet av serien från säsongen 2013/14 då flera lag tog sig rejält i kragen. Svedala hade slutat i botten av tabellen under ett antal år var det klaraste exemplet på att tidigare säsongers resultat inte har något att göra med kommande.
Den trend som återkommer år efter år ser vi dock även denna sommar. Pressmeddelanden kommer varje vecka med information om vilka värvningar som gått i land, vilka spelare som valt att förlänga sina kontrakt och vilka spelare som väljer att lägga av. Den tydliga trenden är dock att dessa meddelanden endast kommer från toppklubbarna. Det vi såg under förra sommaren som fick oss att inse att det skulle bli en spännande säsong var att lag som Gislaved och Svedala, som inte producerat lika bra resultat, tidigt var ute och presenterade värvningar och tränarstab.
Det är den tidigare storklubben Sollentuna och förra årets nykommlingar Göteborg som halkat efter lite i utvecklingen av den ”nya” elitserien. Lyckligt nog för dem så verkar det som om denna nya trend i serien kommer få ett kort liv. Som jag skrivit i tidigare krönikor så ser Katrineholm och Engelholm ut att ha ännu en otroligt lyckad säsong framför sig och som det ser ut nu så får vi se dessa två i final till våren ännu en gång. Min förhoppning är dock att de lag som haft en positiv utveckling de senaste åren fortsätter på samma sätt. Toppstrider är kul men strider över hela tabellen är bra mycket roligare. Kan vi ha en serie med ett lag på en åttondeplats som utmanar det på andraplatsen så blir det en väldigt spännande och publikvänlig säsong.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.