Lindemarken fyllde Kristinavägen med människor på jakt efter allsköns saker. Foto: Fredrik Norman
Höstmarknad med sommar i luften
I skrivande stund är det full kommers nere i centrala Lindesberg, där höstmarknaden Lindemarken arrangeras idag. En höstmarknad som utöver knallarnas utbud bjöd på strålande solsken och sommarkänsla till lockropen från knallarna själva.
Foto: Fredrik Norman
”Köm å köp körv”, ljuder på bred värmländsk dialekt från ena hållet. ”Du får 3 för 2”, hörs från ett annat håll på ”Stockholmska”.
Ja, det är precis som det skall vara när det laddas för höstmarknad, som lockar såväl knallar som besökare från landets alla hörn.Detta år utgör absolut inget undantag – och till ett riktigt strålande sommarväder var både knallar och besökare på gott humör idag.
Men vad tycker knallarna egentligen om Lindemarken? Vad döljer sig för tankar bakom de leenden de möter oss med? Se nedan vad fyra knallar tycker och tänker om Lindemarken.
Foto: Camilla Lagerman
Thomas Kowalski från Haparanda har åkt över 100 mil för att komma till Lindesberg och Lindemarken. I år är det 9:e gången han är här och säljer hjortronsylt. Mycket talar för att det blir en 10:e gång också…
– Det är en mycket trevlig marknad och jag har många återkommande kunder, berättar Thomas.
Foto: Camilla Lagerman
Bengt, som bor i Tallinn, står i solskenet och säljer korv. Han berättar att han är lite missnöjd med marknaden, som enligt honom har blivit sämre på senare år.
”Karamell-Micke” från Hammarby har stått som godisknalle på Lindemarken i ungefär 30 år.
– Folk är mycket trevliga här och förstår att bra kvalitet kostar lite extra. Det är många stamkunder som återkommer, säger han.
Monica Englund är ett välbekant ansikte i vimlet. Här hjälper hon sin vän Thomas Norberg att sälja godis.
– Försäljningen på Lindemarken är tyvärr inte jättebra, eftersom det är på en fredag, säger Monica.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.