Hösten igång vid Tennisklubben – som investerar för framtiden

Lindesbergs Tennisklubb är igång med träningarna igen efter sommaruppehållet. Barn, ungdomar och vuxna kommer nu att fylla banorna under hela hösten. Snart kan man även ha nya banor att spela på, då klubben planerar för stora investeringar.

Julien Nsengiyumva hälsar sin grupp spelare välkomna till dagens träning. Den 43-årige tränaren är redo att kicka igång höstsäsongen, en känsla som de spelsugna ungdomarna delar med honom. Den här veckan innebär en omstart för Lindesbergs Tennisklubb. Efter sommaruppehållet drar man återigen igång träningarna med pass måndag, tisdag och torsdag.

Under måndagarna och tisdagarna byter grupperna av varandra mellan klockan 15-21, medan man på torsdagarna kör 16-20. Varje pass är på en timme, med Julien eller kollegan Arne Carlzon som tränare. Allra mest träningstillfällen läggs åt ungdomarna och man har spelare mellan allt från 5 till 16 år.

– Men vi jobbar för att kunna rekrytera flera, för vi har utrymme för fler. Så det vi gör just nu är att ta hand om de vi har och samtidigt försöker locka hit nya ungdomar, berättar Julien.

Från och med den här veckan och framåt väntar nu en höst fylld med träning. Tennisklubben håller igång ändra fram till vecka 51. All träning är planerad till inomhushallen, men så länge vädret är fint berättar Julien att man vill utnyttja sommarbanorna.

Just den här dagen har badat i solsken, och även om ett litet regnstänk ligger i luften tar man plats ute på det röda gruset. För att erbjuda så bra träning som möjligt är grupperna små och Julien har tre tjejer med sig på passet.

– Vi kommer som vanligt att ha en kort uppvärmning och sen går jag igenom dagens träningsplanering. Nu när de haft ett uppehåll under sommaren blir det en lugn träning, med några enkla moment, förklarar han.

Öppet Hus lördag 5:e september

De många träningsgrupperna skiljer sig åt, både till ålder och ambition. Julien berättar att alla barn och ungdomar inte har samma mål med tennisen.

– En del spelar för att de tycker att det är kul med tennis och för att ha en extra aktivitet efter skolan. Sen finns det en del som spelar för att de satsar och ”vill bli tennisstjärnor”, som de själva säger. Det kräver mer tid, men vi finns med och uppmuntrar dem och hjälper till.

En av klubbens hårdast satsande spelare är 11-årige Adam Nohlgren. Efter bara två år på tennisbana har han tagit stora kliv och spelar med sin fina teknik ute på tävlingar. Klubben har även en tjejgrupp, en killgrupp och en motionsgrupp som deltar i seriespel. Totalt ligger man på närmare 200 medlemmar, en siffra som pendlar upp och ner.

– Barn och ungdomar ändrar sig hela tiden. De vill testa nya idrotter och det är svårt att behålla dem, det är mycket konkurrens både från andra sporter och från tv-spel. Men precis som alla andra kämpar vi på, säger Julien.

De senaste två åren har Tennisklubben funnits med på Linde Sports Camp. Julien berättar att man redan förra hösten kände av ett uppsving, med ett tiotal nya ungdomar. Lördagen den 5:e september håller man ett Öppet Hus som uppföljning till årets camp, där man bjuder på kaffe och fika. Utrustning finns att låna och Julien uppmanar alla som vill titta förbi att anmäla sitt intresse redan på förhand.

– Vi bjuder in alla som vill och som kan prova på att spela. Vi kommer att hålla till här vid våra tennisbanor.

”Investeringar på 1,5-2 miljoner”

Just banorna har varit en het potatis inom Tennisklubben den senaste tiden. Efter att ha diskuterat möjligheterna för en flytt har man tillsammans med kommunen beslutat att stanna kvar på Källstigen.

Anläggningen är dock alltmer föråldrad, med banor från 30-talet och en hall byggd 1977. Men nu är stora förändringar på gång. Den närmaste tiden kommer man att byta ut staketen, lägga nya utebanor och byta mattan i inomhushallen.

– Underhållet blir dyrare och dyrare ju äldre anläggningen blir. Därför har vi alltså investeringar på 1,5-2 miljoner som vi måste göra. I den investeringen ingår att vi ska planera en padelbana, berättar klubbens ordförande Thomas Eriksson.

Projektet med padelbanan är något man själv tror mycket på. Sporten är en blandning mellan tennis och squash och är en av världens mest växande idrotter, med 60 000 banor i Spanien. Nu ska det alltså byggas en i Lindesberg och det innebär utgifter. Tennisklubben omsätter normalt sett 400 000 per år och nu tittar man på alternativ för att klara av de kommande investeringarna.

– Vi har inte finansieringen klar och vi plockar ju inte fram två miljoner bara så där, men det här är vår vision. Vi måste snygga till det här för att fortsätta att utvecklas, poängterar Thomas Eriksson.

Publicerad 27 augusti 2015 klockan 13:39


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins pappa, Namir Hejub, besökte cupen för första gången. Här tillsammans med Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.

6 oktober 2025 klockan 16:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Lindlöven är minst sagt laddade för onsdagens säsongspremiär i HockeyEttan. Falu IF står för det inledande motståndet i en match som kan bli mycket snabbspelad. Arkivfoto: Hasse Persson

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.

30 september 2025 klockan 14:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo ...
12 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 t...
9 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-11-11 22:48