Elin Axelsson och Jonas Bernström från FALABs styrelse avtäckte Lindesbergs nya insektshotell. Foto: Camilla Lagerman
”Hotell Bergsparken” för surrande gäster avtäckt
Under våren har Arbetsmarknadsenhetens snickeri börjat producera ett antal insektshotell som alla ska gestalta olika byggnader i kommunen. På onsdagen avtäcktes det allra första av en handfull pensionat för kommunens pollinerare, när ”Hotell Bergsparken” avtäcktes.
– Vi på snickeriet tycker det här var ett jätteroligt uppdrag, annorlunda att bygga en kopia av något och att det kommer till användning på det här viset, säger arkitekten och arbetshandledaren Kari Labermo.
I höstas inkom ett medborgarförslag till Lindesbergs kommun, som föreslog att det skulle byggas insektshotell för främja den biologiska mångfalden. Resultatet blev att utlysa en tävling där medborgarna fick lämna förslag på vilka byggnader i kommunen som skulle komma att gestaltas som insektshotell. Det vinnande förslaget kommer att avtäckas i sommar, men redan under onsdagen invigdes det allra första hotellet för kommunens surrande små invånare när ”Hotell Bergsparken” premiäröppnade för gäster.
– Det här är det första, sedan har vi ett till som ska ut i juni och det är vinnaren av tävlingen. Jag avslöjar inte vad det är, men det kommer avtäckas i Frövi, avslöjar Kari lurigt.
Andreas Jacobsson och Ahmed Mounasser har byggt insekternas nya hotell. Foto: Camilla Lagerman
Själva tillverkningen av insektshotellet tog ungefär 1,5 vecka, men innan dess krävdes det en del förberedelser för att ta reda på vad det behövde innehålla.
– När det gäller allt som rör djur, så måste man ta reda på fakta om vad som gäller, sådan är jag åtminstone. Samma sak här, vad är ett egentligen ett insektshotell och vad innebär det? Sedan har vi försökt att göra det så gott vi kan enligt hur ett sådant ska vara, men samtidigt ska man se vad det föreställer, säger Kari.
Foto: Camilla Lagerman
Det råder ingen som helst tvekan om vad insekternas nya tillhåll föreställer, alla vinklar och vrår finns med, till och med det gröna taket.
– Vi har haft utflykter med bilen och varit runt lite överallt i kommunen för att hämta grejer. Grabbarna har verkligen gjort ett kanonjobb! säger Kari.
Huruvida det vinnande bidraget i tävlingen kommer att föreställa en tomatodling eller något helt annat återstår att se, när det avtäcks i Frövi under sommaren.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Lillemor Bodman (M) ordförande barn- och utbildningsnämnden, Dan Johansson vd för Linde Maskiner samt ordförande för Teknikcollege Bergslagen, Erika Alfredsson verksamhetsledare för Teknikcollege i länet, Andreas Blom rektor på Lindeskolan, Staffan Hörnberg gymnasiechef, Marie Andersson Jansson från Guldsmedshyttans Mekaniska, Tom Persson (SD) vice ordförande i kommunstyrelsen, Magnus Storm (C) oppositionsråd och ledamot i barn- och utbildningsnämnden, Tomas Klockars (M) kommunstyrelsens ordförande. Foto: Camilla Lagerman
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.