Elin Axelsson och Jonas Bernström från FALABs styrelse avtäckte Lindesbergs nya insektshotell. Foto: Camilla Lagerman
”Hotell Bergsparken” för surrande gäster avtäckt
Under våren har Arbetsmarknadsenhetens snickeri börjat producera ett antal insektshotell som alla ska gestalta olika byggnader i kommunen. På onsdagen avtäcktes det allra första av en handfull pensionat för kommunens pollinerare, när ”Hotell Bergsparken” avtäcktes.
– Vi på snickeriet tycker det här var ett jätteroligt uppdrag, annorlunda att bygga en kopia av något och att det kommer till användning på det här viset, säger arkitekten och arbetshandledaren Kari Labermo.
I höstas inkom ett medborgarförslag till Lindesbergs kommun, som föreslog att det skulle byggas insektshotell för främja den biologiska mångfalden. Resultatet blev att utlysa en tävling där medborgarna fick lämna förslag på vilka byggnader i kommunen som skulle komma att gestaltas som insektshotell. Det vinnande förslaget kommer att avtäckas i sommar, men redan under onsdagen invigdes det allra första hotellet för kommunens surrande små invånare när ”Hotell Bergsparken” premiäröppnade för gäster.
– Det här är det första, sedan har vi ett till som ska ut i juni och det är vinnaren av tävlingen. Jag avslöjar inte vad det är, men det kommer avtäckas i Frövi, avslöjar Kari lurigt.
Andreas Jacobsson och Ahmed Mounasser har byggt insekternas nya hotell. Foto: Camilla Lagerman
Själva tillverkningen av insektshotellet tog ungefär 1,5 vecka, men innan dess krävdes det en del förberedelser för att ta reda på vad det behövde innehålla.
– När det gäller allt som rör djur, så måste man ta reda på fakta om vad som gäller, sådan är jag åtminstone. Samma sak här, vad är ett egentligen ett insektshotell och vad innebär det? Sedan har vi försökt att göra det så gott vi kan enligt hur ett sådant ska vara, men samtidigt ska man se vad det föreställer, säger Kari.
Foto: Camilla Lagerman
Det råder ingen som helst tvekan om vad insekternas nya tillhåll föreställer, alla vinklar och vrår finns med, till och med det gröna taket.
– Vi har haft utflykter med bilen och varit runt lite överallt i kommunen för att hämta grejer. Grabbarna har verkligen gjort ett kanonjobb! säger Kari.
Huruvida det vinnande bidraget i tävlingen kommer att föreställa en tomatodling eller något helt annat återstår att se, när det avtäcks i Frövi under sommaren.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.