För hundra år sedan fick Lindeborna möjlighet att elektrifiera sina hem och sina arbetsplatser. Tidningarna svämmade då över av annonser för lampor och elartiklar och åren innan hade 300 stora träd fällts i Stadsskogen för att bära eltrådar från Ringabyfallen. 1914 var året då Lindesbergs elverk startade och har sedan dess bara växt och blivit större. -I dessa dagar känns det rätt bra att tänka sig att vi redan från början producerade energi på ett miljövänligt sätt, säger Anders Anté, VD Linde energi. Under hela resan har elen producerats av vatten från nära vattendrag och den miljötanken ger oss möjlighet att växa de närmaste åren.
I början av 1900-talet började små kraftverk växa upp lite här och där i Bergslagen. I Lindesberg var det under flera år diskussioner om kommunen skulle ta på sig en elektrifiering av staden och till slut beslöt man att köpa Ringabyfallet 1907. Sju år senare stod vattenkraftverket färdigt och ett elnät var utbyggt över hela staden. Stadsskogens största och finaste träd fick offras då 300 stycken fälldes till elstolparna. Stadens affärer fick ett uppsving med helt nya produkter att sälja då elbelysning blev populärt.
Linde energis hundraåriga historia präglas av utbyggnad, sammanslagningar av andra kraftbolag och utveckling. Exempelvis slogs Frövi kommun samman med Lindesbergs 1971 och elverket togs över av Lindesbergs elverk. Detta var samma år som Volvo kom till Linde och behovet av energi ökade stort. En annan milstolpe var utbyggnaden av fjärrvärme 1984. Metoden att nyttja spillvärmen från Billerud Korsnäs till att värma villorna i Lindesberg blev väldigt uppmärksammad i Sverige och miljöminister Anna Lindh kom på studiebesök. 1993 blev Linde energi så ett eget kommunalt vinstdrivande bolag.
– Affärsidén har hela tiden varit att så långt det går sälja el som producerats via vattenkraft, berättar Anders Anté. Vi vill fortsätta växa och har lagt ett bud på ett närliggande elbolag. Dessutom måste den miljöriktiga energiproduktionen öka.
Dagens elmarknad har förändrats radikalt sedan Lindesbergs elverk startade. Den är helt avreglerad och nät- och elpriserna bestäms av marknaden. Dominerande aktörer är stora de energibolagen som äger en stor del av näten.
– Det är en oerhört tuff och konkurrensutsatt marknad, säger Anders Anté. Vår chans är att fortsätta att konkurrera med miljövänliga energialternativ och att fortsätta att stötta industrierna i deras omställning från fossila bränslen till hållbara.
– Men på lång sikt måste även Linde energi växa för att överleva, menar Anders Anté. Om fem år ser jag framför mig att bolaget är dubbelt så stort som idag.
Under 2014 firar Linde energi sitt jubileum bland annat genom utgivningen av en jubileumsbok som blir färdig senare i vår. Boken skildrar historien och männen bakom Lindesbergs elverk under från 1900-talet och framåt.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.