Kvartsfinalserien mellan Hylte/Halmstad och Lindesberg Volley är utjämnad. Linde lyckades på lördagen inte följa upp tisdagens klara vinst, utan föll på bortaplan med 1-3 i set. Ställningen är nu 1-1 i matcher och nästa kvartsfinal spelas på tisdag i Halmstad.
– Det är så klart tråkigt att förlora, men idag spelade vi inte tillräckligt bra för att vinna. Vi gjorde för många misstag och det kostade oss matchen, analyserar Teemu Sarna.
Tränaren och hans Lindesberg Volley reste på lördagen söderut med en seger i bagaget. Tisdagens första kvartsfinal hade gått till Linde i tre raka set, ett riktigt styrkebesked. Nu väntade dock bortafight mot Hylte/Halmstad och det var hemmalaget som kopplade greppet.
I ett tätt och dramatiskt inledande set gick Hylte vinnande via 25-22. Historien skulle sedan upprepa sig i set två, där Linde återigen pressade motståndet men föll med knappa siffror. Det gav laget en tuff uppförsbacke inför resterande match.
Men Linde gav inte upp, utan studsade tillbaka och pressade fram ett fjärde set. Detta sedan man vunnit set tre med 27-25 efter en riktig holmgång. Mer än så fick dock inte laget jubla över. För i det fjärde setet lade Hylte i en högre växel, vann med klara 25-16 och avgjorde matchen.
”Det var misstagen som avgjorde”
Resultatet innebär att det är kvitterat till 1-1 i kvartsfinalserien. Spelmässigt var dagens match jämn och Sarna menar att Linde i vissa avseenden hade plusstatistik på Hylte. Det som istället skiljde från tisdagens seger var de många egna misstag som Linde stod för, något som fällde laget.
– Ja, det var misstagen som avgjorde. Båda lagen spelade likadant som i tisdags, men vi gör fler misstag. Det är de små skillnaderna som avgör om man vinner eller förlorar, förklarar Sarna som tycker att lagen är väldigt jämnstarka.
– Absolut, det var tätt idag också. Det är små saker som avgör och nu får vi ladda om för nästa match. Det här är slutspel och då vet vi att lagen är väldigt jämna. Jag skulle inte bli förvånad om det här går till fem matcher.
Med kvartsfinalserien kvitterad blir nästa match av stor vikt. Vinnaren där får matchboll och har sedan chansen att avgöra i Lindesberg Arena på långfredagen. Men allra först väntar en ny drabbning på tisdag i Halmstad. Vad vill då tränare Sarna se för förändringar i sitt Linde gentemot dagens förlust?
– Ingenting speciellt, för vi vet att vi kan spela bättre och vi vet vad vi gjorde för fel idag. Ibland behövs ingen ”big magic” för att vända. Vi har två träningar på oss innan nästa match och vi måste ändra på det som vi föll på idag.
Matchfakta Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-1 (25-22, 25-21, 25-27, 25-16)
Publik: 101
Övriga resultat från SM-slutspelet:
Sollentuna-Örebro Volley 0-3
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.