Totalt ska 14 omgångar av Elitserien spelas innan juluppehållet. I helgen kommer sjunde omgången spelas och därmed har vi lagt halva hösten bakom oss. Som man bevisade mot Katrineholm så är Linde Volleys spel av högsta klass och det har tagit dem till toppen av serietabellen, men även till toppen av ett flertal andra tabeller.
Vid den här tiden förra året hade man som lindefan inte mycket att glädja sig åt. När sju omgångar hade spelats hade man då endast skrapat ihop nio poäng. Efter gårdagens rysare mot Katrineholm har man nu chansen att komma upp i dubbla fjolårets poäng under helgens fjärde omgång. 16 poäng efter sex omgångar är tillräckligt för att nå toppen av tabellen, och är man obesegrad så är det där man ska vara. Dock måste vi ju uppmärksamma att Engelholm har en match mindre spelad och endast ligger en poäng efter. En poäng som de säkerligen kommer ta då de i kommande match möter jumbon Gislaved.
En förstaplats är alltid en förstaplats och de som får cykla i gulatröjan, även om bara för en dag, ser det som livsförändrande. Framförallt är det titeln obesegrad som man med all rätt kan skryta med. Det är nämligen endast Linde och Engelholm som är obesegrade och då dessa två lag inte möts först den 7:e december så kan läget kvarstå i en månad till.
Men Lindes framgångar stannar inte där, elitserietabellen är inte den enda tabell man toppar. Tre tabeller till står Linde eller rättare sagt lindespelare i toppen av. Först och främst har vi Marjorie Giordano som toppar anfallsligan och detta med marginal. Marjorie är den enda som hittills tagit över 100 anfallspoäng, hela 110, och har ett snitt på fem anfallspoäng per spelat set. Den som håller andraplatsen i anfallsligan är sollentunaspikern Whitney Turner med 91 anfallspoäng och ett snitt på 4,14 per set. På grund av sitt enorma anfall så toppar Marjorie även poängligan med 117 poäng totalt på 22 spelade set. Hon har även här det bästa poängsnittet med 5,32 poäng per set. Här bör även noteras att Nette Peit återfinns på en fjärdeplats med 94 poäng och ett snitt på 4,27 per set. Linde är det enda laget som har två spelare i topp-fem och man kan lugnt säga att årets spikerpar är ett faktum.
Den tredje tabellen som Linde toppar är, oväntat nog, blockligan. Förra året, kring jul, kritiserade jag Linde för att deras centrar inte kom upp i samma blockstatistik som motståndarlagen. Kanske tyckte lagledningen samma sak då de valde att plocka in Leah Best i vinterfönstret. I år har man uppenbarligen inte detta problem då unga Evelina Frank toppar blockligan med 15 blockpoäng. Sett till totalen så är Evelina med sina 32 poäng långt ifrån serien bästa poängplockande center, den titeln håller RIG Falköpings Diana Lundvall med 73 poäng, men i block är hon hittills starkast.
Individuella spelare kan göra enastående prestationer men i slutändan faller man eller vinner som lag. För att ett lag ska fungera så krävs det att alla spelare gör sitt jobb. I Linde verkar detta vara fallet. Att spikrarna gör sitt och slår ner de bollar de ska och att blockspelarna sätter de block de ska det kan vi lätt läsa av från statistiken men det är många fler faktorer som gör att Linde fungera som en enhet. Efter beskedet att Denise Van De Mortels lämnar klubben fruktade jag att en svår tid låg framför Linde. Det är inte lätt att axla en professionell spelares roll men Rebecca Andersson har klivit in och gjort precis det. Ett kugghjul har bytts ut mot ett annat men Lindemaskinen ångar på precis som om ingenting hade hänt.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.