Totalt ska 14 omgångar av Elitserien spelas innan juluppehållet. I helgen kommer sjunde omgången spelas och därmed har vi lagt halva hösten bakom oss. Som man bevisade mot Katrineholm så är Linde Volleys spel av högsta klass och det har tagit dem till toppen av serietabellen, men även till toppen av ett flertal andra tabeller.
Vid den här tiden förra året hade man som lindefan inte mycket att glädja sig åt. När sju omgångar hade spelats hade man då endast skrapat ihop nio poäng. Efter gårdagens rysare mot Katrineholm har man nu chansen att komma upp i dubbla fjolårets poäng under helgens fjärde omgång. 16 poäng efter sex omgångar är tillräckligt för att nå toppen av tabellen, och är man obesegrad så är det där man ska vara. Dock måste vi ju uppmärksamma att Engelholm har en match mindre spelad och endast ligger en poäng efter. En poäng som de säkerligen kommer ta då de i kommande match möter jumbon Gislaved.
En förstaplats är alltid en förstaplats och de som får cykla i gulatröjan, även om bara för en dag, ser det som livsförändrande. Framförallt är det titeln obesegrad som man med all rätt kan skryta med. Det är nämligen endast Linde och Engelholm som är obesegrade och då dessa två lag inte möts först den 7:e december så kan läget kvarstå i en månad till.
Men Lindes framgångar stannar inte där, elitserietabellen är inte den enda tabell man toppar. Tre tabeller till står Linde eller rättare sagt lindespelare i toppen av. Först och främst har vi Marjorie Giordano som toppar anfallsligan och detta med marginal. Marjorie är den enda som hittills tagit över 100 anfallspoäng, hela 110, och har ett snitt på fem anfallspoäng per spelat set. Den som håller andraplatsen i anfallsligan är sollentunaspikern Whitney Turner med 91 anfallspoäng och ett snitt på 4,14 per set. På grund av sitt enorma anfall så toppar Marjorie även poängligan med 117 poäng totalt på 22 spelade set. Hon har även här det bästa poängsnittet med 5,32 poäng per set. Här bör även noteras att Nette Peit återfinns på en fjärdeplats med 94 poäng och ett snitt på 4,27 per set. Linde är det enda laget som har två spelare i topp-fem och man kan lugnt säga att årets spikerpar är ett faktum.
Den tredje tabellen som Linde toppar är, oväntat nog, blockligan. Förra året, kring jul, kritiserade jag Linde för att deras centrar inte kom upp i samma blockstatistik som motståndarlagen. Kanske tyckte lagledningen samma sak då de valde att plocka in Leah Best i vinterfönstret. I år har man uppenbarligen inte detta problem då unga Evelina Frank toppar blockligan med 15 blockpoäng. Sett till totalen så är Evelina med sina 32 poäng långt ifrån serien bästa poängplockande center, den titeln håller RIG Falköpings Diana Lundvall med 73 poäng, men i block är hon hittills starkast.
Individuella spelare kan göra enastående prestationer men i slutändan faller man eller vinner som lag. För att ett lag ska fungera så krävs det att alla spelare gör sitt jobb. I Linde verkar detta vara fallet. Att spikrarna gör sitt och slår ner de bollar de ska och att blockspelarna sätter de block de ska det kan vi lätt läsa av från statistiken men det är många fler faktorer som gör att Linde fungera som en enhet. Efter beskedet att Denise Van De Mortels lämnar klubben fruktade jag att en svår tid låg framför Linde. Det är inte lätt att axla en professionell spelares roll men Rebecca Andersson har klivit in och gjort precis det. Ett kugghjul har bytts ut mot ett annat men Lindemaskinen ångar på precis som om ingenting hade hänt.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.