Även ICA Östermalms Livs i Lindesberg väljer nu att öppna butiken en timme tidigare till förmån för de som tillhör riskgrupper och kan drabbas allvarligt vid smitta av coronaviruset.
– Vi började med det här idag, berättar ICA-handlare Kalle Eriksson.
Under onsdagen kunde LindeNytt rapportera att både ICA Supermarket och Hemköp beslutat att öppna respektive butik en timme tidigare på morgonen. Detta för att under dagens första timme låta människor, som löper större risk vid smitta av coronaviruset, få handla i lugn och ro innan butiken fylls med kunder under ordinarie öppettider.
Nu har även ICA Östermalms Livs öppet en timme extra på vardagarna, en timme som man öronmärkt för människor tillhörande riskgrupper – oavsett ålder. På torsdagen öppnades butiken klockan 08.00 istället för 09.00.
– Det finns många, både gamla och unga, som tillhör riskgrupper och naturligtvis känner oro för att bli smittade. Därför vill vi bidra med det vi kan. Vi började med det här idag och hoppas att de som känner sig oroliga nu kan finna lugn i att handla när det inte är så mycket folk i butiken, berättar ICA-handlare Kalle Eriksson.
Samtidigt berättar ICA-handlaren att oron för Coronaviruset även syns i antalet hemleveranser av livsmedel och övrigt från butiken.
– Vi har utkörning på torsdagar och vanligtvis brukar det röra sig om cirka 30 kunder – nu är vi redan uppe i 50 stycken och vi kan nog räkna med fler om den här situationen vi befinner oss i blir långvarig, säger Kalle Eriksson.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.