Även ICA Östermalms Livs i Lindesberg väljer nu att öppna butiken en timme tidigare till förmån för de som tillhör riskgrupper och kan drabbas allvarligt vid smitta av coronaviruset.
– Vi började med det här idag, berättar ICA-handlare Kalle Eriksson.
Under onsdagen kunde LindeNytt rapportera att både ICA Supermarket och Hemköp beslutat att öppna respektive butik en timme tidigare på morgonen. Detta för att under dagens första timme låta människor, som löper större risk vid smitta av coronaviruset, få handla i lugn och ro innan butiken fylls med kunder under ordinarie öppettider.
Nu har även ICA Östermalms Livs öppet en timme extra på vardagarna, en timme som man öronmärkt för människor tillhörande riskgrupper – oavsett ålder. På torsdagen öppnades butiken klockan 08.00 istället för 09.00.
– Det finns många, både gamla och unga, som tillhör riskgrupper och naturligtvis känner oro för att bli smittade. Därför vill vi bidra med det vi kan. Vi började med det här idag och hoppas att de som känner sig oroliga nu kan finna lugn i att handla när det inte är så mycket folk i butiken, berättar ICA-handlare Kalle Eriksson.
Samtidigt berättar ICA-handlaren att oron för Coronaviruset även syns i antalet hemleveranser av livsmedel och övrigt från butiken.
– Vi har utkörning på torsdagar och vanligtvis brukar det röra sig om cirka 30 kunder – nu är vi redan uppe i 50 stycken och vi kan nog räkna med fler om den här situationen vi befinner oss i blir långvarig, säger Kalle Eriksson.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.