Även ICA Östermalms Livs i Lindesberg väljer nu att öppna butiken en timme tidigare till förmån för de som tillhör riskgrupper och kan drabbas allvarligt vid smitta av coronaviruset.
– Vi började med det här idag, berättar ICA-handlare Kalle Eriksson.
Under onsdagen kunde LindeNytt rapportera att både ICA Supermarket och Hemköp beslutat att öppna respektive butik en timme tidigare på morgonen. Detta för att under dagens första timme låta människor, som löper större risk vid smitta av coronaviruset, få handla i lugn och ro innan butiken fylls med kunder under ordinarie öppettider.
Nu har även ICA Östermalms Livs öppet en timme extra på vardagarna, en timme som man öronmärkt för människor tillhörande riskgrupper – oavsett ålder. På torsdagen öppnades butiken klockan 08.00 istället för 09.00.
– Det finns många, både gamla och unga, som tillhör riskgrupper och naturligtvis känner oro för att bli smittade. Därför vill vi bidra med det vi kan. Vi började med det här idag och hoppas att de som känner sig oroliga nu kan finna lugn i att handla när det inte är så mycket folk i butiken, berättar ICA-handlare Kalle Eriksson.
Samtidigt berättar ICA-handlaren att oron för Coronaviruset även syns i antalet hemleveranser av livsmedel och övrigt från butiken.
– Vi har utkörning på torsdagar och vanligtvis brukar det röra sig om cirka 30 kunder – nu är vi redan uppe i 50 stycken och vi kan nog räkna med fler om den här situationen vi befinner oss i blir långvarig, säger Kalle Eriksson.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.