Stort firande väntar när Lågprisvaruhuset Mejk fyller tjugo år. Foto: Camilla Lagerman

Idén att starta Mejk kom under ett nattskift på Volvofabriken

Fredag 10 november har det gått hela tjugo år sedan Lågprisvaruhuset Mejk slog upp portarna för allra första gången. Epitetet ”varuhus” är något som Mejk växte in i med åren, för en gång i tiden var ”varuhuset” bara en ”butik” på lite drygt 200 kvm. I dag spänner butiksytan över mäktiga 3200 kvm. LindeNytt har backat bandet och tagit en närmare titt på hur det hela startade för två decennier sedan.

För att få veta hur allt började behöver vi gå tillbaka sisådär 26 år i tiden. Grundarna Magnus Krantz och Johan Eriksson gick då Elprogrammet på Lindeskolan, det var där de lärde känna varandra. Efter studenten började de jobba på Volvo, eller Meritor som fabriken heter idag, och började så småningom fundera på vad de skulle hitta på i livet. Under ett nattskift kom Magnus plötsligt på idén om att starta ett lågprisvaruhus, något som Johan nappade på direkt.
Därefter följde ett år av intensiva funderingar, budgetplanering och pengasparande, och eftersom ingen bank ville bevilja ett lån för deras verksamhet fick de hjälp av sina föräldrar att belåna deras hus.

Den 10 november 1997 kunde Mejk äntligen öppna för första gången, då i en lokal på Kungsgatan där Sporthörnan tidigare hade huserat. Lokalen är numera ombyggd till bostäder.

– Det gick väldigt bra direkt, över förväntan faktiskt. Redan efter första dagen hade vi nått vårt budgetmål för hela månaden, berättar Johan.

Men ganska snart insåg de att de var trångbodda, och öppnade därför butiken ”Curry” som låg vägg i vägg med Mejk. Curry inriktade sig mer mot heminredning och blev ett komplement till deras ursprungliga idé. Men även där blev det snart trångt och killarna började leta efter en större lokal.

Detta sökande skulle visa sig ta ganska lång tid och bli väldigt svärtat av byråkratiskt krångel och fyrkantigt tänk. Magnus och Johan såg nämligen deras vision av en jättebutik i en industrilokal eftersom det inte fanns liknande ytor att tillgå i centrum. Dåvarande byggnadsnämnd försökte dock att stoppa planerna med hänvisning till rådande handelsplan gällande detaljhandel utanför Lindesbergs centrum.

Trägen vinner, heter det ju. Mejk-duon stod på sig och efter mycket slit, fick man till slut fem års dispens att bedriva handel på industriområdet. Mejk kunde nu, efter fem år i centrum, flytta till Bandygatan på industriområdet och öppna ett varuhus, som då mätte 1300 kvm.

– Vi gick från en butiksyta på 225 kvm till 1300 när vi flyttade, och då visste vi inte riktigt hur vi skulle fylla upp allt. Det problemet har vi inte idag, säger Magnus och skrattar.

Under åren har Mejk genomgått en hel del förändringar, bland annat har man utökat butiksytan i omgångar, från de ursprungliga 1300 kvm efter flytten till 3200 kvm idag. Dessutom har man vänt entrén mot det nya handelsområdet och även gett fasaden ett rejält ansiktslyft.

– Nu känner vi att vi äntligen är i ordning efter all röra som har varit, så nu får det vara lugnt med förändringar ett tag, det behöver sätta sig så kunderna känner sig hemma, säger Magnus.

Nu ska det bli lättare för kunderna att hitta rätt.

Några nyheter kommer dock att dyka upp, bland annat ska man bygga en helt ny avdelning för Lego. Något man hoppas kunna få klart innan jul.

– Sedan gäller det att fortsätta utveckla och förbättra, för det kan man ju alltid göra, flikar Johan in och fortsätter:
– Just nu håller vi på att sätta upp kartor i butiken för att göra det enklare för kunderna att hitta rätt när de handlar.

I dagsläget har butiken ungefär 600 000 kunder varje år, i snitt 1700 varje dag, som shoppar loss bland de ca 19 000 olika artiklarna i varuhuset.

– Den i särklass galnaste köphysterin var utan tvekan i somras när Fidget Spinners blev så enormt populära, då var det galet! säger Magnus.
– Ja, då sålde vi nog runt 300 spinners varje dag och det sålde slut hela tiden, säger Johan och skrattar.

Nu är det alltså dags att fira 20-årsjubileum, och det gör man bland annat med att sätta 20% på allt i hela butiken under hela jubileumsfredagen. Under samma dag blir det även tårtbjudning och aktiviteter för barn.

Publicerad 9 november 2017 klockan 10:42

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-10-03 12:54