Närmare 300 båtar och ett trettiotal flottar samlades på Råsvalens vatten under lördagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst i solskenet. Det blev precis en sådan magisk kväll som många hade hoppats på och längtat efter, och för en stund kändes det som att pandemin var långt borta.
De första båtarna lade ankare redan strax innan klockan 14.00 på lördagen, för att försäkra sig om att få en glimt av Lindesbergs stora stjärna, Martin Almgren. Flera av båtarna hade dessutom dragits upp ur närliggande sjöar och sedan fraktats till Råsvalen för att kunna ta del av den magiska stämningen på sjön. Och magisk stämning kan man lugnt säga att det blev.
Martin hade i år tagit med sig sin trogne vapendragare Jesper Hugosson, men även sin vän och forne Idoldeltagare Axel Schylström samt låtskrivarkollegan Herman Gardarfve. De varvade tolkningar av Beatles, Creedence Clearwater Revival och Ted Gärdestad med flera av sina egna låtar, något som publiken onekligen älskade. Dessutom fick en av Lindesbergs vackraste röster, Linnea Wilhelmsson, kliva upp på den flytande scenen för att sjunga en härligt bluesinspirerad låt.
Precis som förra året fanns den lokala hamburgerrestaurangen BergslagsBurger på plats med sin flytande servering för att mätta hungriga konsertbesökare. Deras vattenskotrar åkte sedan i skytteltrafik under kvällen för att leverera nygrillade hamburgare till åskådarna.
Eldsjälen Per Sander, som arrangerat evenemanget och som även äger den maffiga flotten som agerade scen, gjorde verkligen ett fantastiskt jobb för att bjuda på en kvälls avkoppling och underhållning i den bästa av miljöer. Det hela blev en fulländad konsertkväll i en idyllisk sommarmiljö, med solsken, varma vindar och perfekt badtemperatur. Det blev onekligen en kväll som få kommer att glömma i första taget.
LindeNytt vill även passa på att rikta ett varmt och stort tack till familjen Fagerhill som såg till att vi kunde bevaka konserten på plats.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.