Med en härlig 4-1-seger kunde IFK Lindesberg fira tre nya poäng i division 6:s slutomgång. FOTO: Hannes Feldin

IFK avslutade säsongen med storseger

Division 6:s säsong fick en fin avslutning för IFK Lindesberg. Hemma mot bottenkämpande Lilla Örebro vann laget med hela 4-1, vilket gav tre sköna poäng. I och med vinsten slutar IFK säsongen som tabellsexa med 25 inspelade poäng.

Hösten har bjudit på både toppar och dalar för IFK Lindesberg. När laget på söndagen avslutade seriespelet gjorde man det dock som vinnare. Gästande Lilla Örebro slogs tillbaka med hela 4-1, siffror som speglade matchbilden.

– Vi spelar en rolig, teknisk och snabb fotboll. Den här matchen så är vi överlägsna, vi är bättre än dem på varje position, sammanfattar Aleksander Lazarevic IFK:s prestation.

Inför division 6:s slutomgång hade IFK inget mer än ära att spela för. Lilla Örebro å sin sida riskerade nedflyttning, något som gjorde att gästerna var det piggare laget i matchupptakten. Men i takt med att minuterna rullade på tog IFK alltmer över och strax före halvtid kom ledningsmålet, efter att mittbacken Elvis Karaosmanovic dröjt kvar på ett inspel.

I den andra halvleken fyllde man sedan på med 2-0 via Hassan Bahzad Mahmoud och även 3-0, signerat Hawri Jamal på hörna. Lilla Örebro reducerade och jagade desperat efter en väg in i matchen. Men på en snabb omställning rundade Hassan Bahzad Mahmoud sin back och satte distinkt slutresultatet 4-1.

– Jag är nöjd med att vi vinner och gör fyra fina mål. Men jag är samtidigt besviken att vi inte vinner med större siffror, säger Lazarevic.

”Det känns mycket hoppfullt inför framtiden”

För chanser till mer mål fanns det gott om. IFK radade upp lägen och laget hade bland annat otroliga sju ramträffar, varav två i ribban och fem i stolpen.

Trots ineffektivt skytte tog man en övertygande seger. Den innebär att IFK avslutar säsongen med 25 poäng och en sjätteplats, en förbättring mot fjolårets 20 pinnar. Trots höstens svacka är Lazarevic belåten med säsongen.

– Det primära målet var att bygga upp ett lag och ett spel som räcker i division 5. Vi hade ett ungt lag och vi visste att vi skulle få slita för att hänga kvar i sexan. I det stora hela är vi nöjda, men jag hade så klart velat vara med uppe i toppen på allvar.

Bland de största framstegen man gjort pekar tränaren ut föryngringen och den nya strukturen kring laget. IFK har även satt ihop en talanggrupp, något som kommer att fortsätta nästa säsong. För även om division 6 år 2014 är avslutat går a-lagets arbete vidare.

– Vi har börjat med något som kommer att bli riktigt bra. Nu har vi en grupp och en trupp och vi ska ta laget till nästa steg. Det känns mycket hoppfullt inför framtiden.

Matchfakta IFK Lindesberg-Lilla Örebro:
Resultat: 4-1 (1-0)
Publik: 79
Mål IFK: 1-0 Elvis Karaosmanovic, 2-0 Hassan Bahzad Mahmoud, 3-0 Hawri Jamal, 4-1 Hassan Bahzad Mahmoud

Övriga resultat från division 6:
Fellingsbro GoIF-Ervalla 1-6
Grönbo-Närkes Kil 1-8
Glanshammar-Hovsta 0-1
Garphyttans IF-FK Örebro 4-3

Sluttabellen:
1 Glanshammar            18     59-18     +41     44
2 Fellingsbro GoIF        18     51-21     +30     40

3 Närkes Kil                  18     62-26     +36     39
4 Hovsta                       18     44-26     +18     37
5 Ervalla                       18     49-36     +13     29
6 IFK Lindesberg          18     41-33     +8     25
7 Garphyttans IF          18     36-57     -21     16
8 Lilla Örebro                18     31-66     -35     13
9 FK Örebro                 18     25-55     -30     10
10 Grönbo                    18     19-79     -60     9

Publicerad 28 september 2014 klockan 20:08

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-10-12 09:45