Äntligen satte IFK Lindesberg stopp för den tunga bortasviten. På onsdagskvällen säkrade laget säsongens allra första bortaseger, via 4-3 i mötet med Lilla Örebro. I och med segern klättrade IFK upp till femte plats i tabellen.
Det var säkerligen inte någon hopplös känsla som IFK Lindesberg tog med sig ut på Hedens IP på onsdagskvällen. Men när mötet med tabellfemman Lilla Örebro sparkade igång var IFK poänglösa på bortaplan. Fyra mål och 90 minuter senare hade laget ökat den poängskörden till tre.
– Det var väl på tiden kanske, det måste jag hålla med om, medger vinnartränaren Aleksander Lazarevic.
Men hans IFK slet hårt i inledningen. Laget hade svårt att hitta in i tempot och fick även se Lilla Örebro ta ledningen, något orättvist, tjugo minuter in i matchen. Kvitteringen dröjde dock inte länge och den var snygg. På ett hårt inspel dök Armend Miftari upp och dunkade in 1-1.
Laget klev dock till halvtid i underläge. Detta sedan man varit för naiva i halvlekens slutminut, något som resulterade i 2-1 för Lilla Örebro.
Till den andra halvleken gjorde IFK ett par förändringar och man vände även på underläget. Men ett rött kort för protest på Hawri Jamal tog Lilla Örebro åter in i matchen och ledde till 3-3. Men ett decimerat IFK ville ha segern och med fyra minuter kvar att spela kom avgörande 4-3.
– Vi vinner rättvist. I första halvlek spelade vi med finessen med lite instick, men det var ingen fart. Men i andra tycker jag att vi ägde spelet, menar Lazarevic som tycker att vinsten var onödigt knapp.
Tränaren valde att lyfta fram sina unga killar, där samtliga mål gjordes av P-17-spelare. Bland de som får främst beröm hör Mohamed Lamin.
– Jag är nöjd med segern och är glad över att vi gör fyra mål. Att vi tar oss samman efter utvisningen är jag även glad över. Det här är ett lag som fortfarande är under uppbyggnad, avslutar IFK-tränaren.
Segern gav IFK ett rejält lyft i tabellen, bland annat förbi just Lilla Örebro. Då Ervalla dessutom spelade oavgjort i sin match tog sig IFK förbi även dem. Det innebär att laget kan gå in i seriens andra halva med en femteplats.
Matchfakta Lilla Örebro-IFK Lindesberg:
Resultat: 3-4 (2-1)
Mål IFK: Armin Miftari 2, Ardian Isufi, Ayoub Bahzad Mahmoud
Rött kort: Hawri Jamal
Övriga resultat i division 6:
FK Örebro-Garphyttans IF 3-1
Ervalla-Fellingsbro GoIF 2-2
Närkes Kil-Grönbo 9-1
Hovsta-Glanshammar 0-4
Tabellen:
1 Glanshammar 9 33-6 25
2 Fellingsbro GoIF 9 28-8 21
3 Närkes Kil 9 30-13 19
4 Hovsta 9 20-12 15
5 IFK Lindesberg 9 23-16 15
6 Ervalla 9 25-19 13
7 Lilla Örebro 9 19-28 13
8 FK Örebro 9 12-29 4
9 Garphyttans IF 9 13-36 3
10 Grönbo 9 8-44 3
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.