Trots ett stort spelövertag led IFK Lindesberg på fredagen sitt andra raka nederlag. Borta mot Axberg föll man med 2-0, något som även kostade IFK femteplatsen i tabellen.
Hösten har inte bjudit på någon lyckad start för IFK Lindesberg. På fredagskvällen kom lagets andra raka förlust efter sommaruppehållet, då Axberg vann med 2-0 på Dyltavallen. IFK inledde dock bortamötet starkt och kopplade även ett tidigt grepp om matchbilden.
Spelmässigt höll dominansen sedan i sig, men utan att man fick någon utdelning. Laget var för uddlöst i sina attacker och spelet på den sista tredjedelen lämnade mycket att efterfråga. Med timmen spelad ställde sedan Axberg om till 1-0, och kort därefter kontrade man även in tvåan. Trots sitt spelövertag fick därmed IFK lämna planen utan några poäng.
– De är bättre koncentrerade än oss och vi gör inte mål på våra chanser. Det här är en inställningsfråga. Jag är både arg och besviken på det just nu. Jag tycker att det är för många som ställer ut skorna och tänker att ”det här lär vi vinna”, summerar IFK-tränaren Aleksander Lazarevic.
– Jag vet att vi har ett ungt lag. Det här är fortfarande läropengar, men då måste vi lära oss av det också.
Derby mot GSBK på tisdag
Sett till tabellen innebar förlusten att IFK tappade sin femteplats till just Axberg. Laget står kvar på nio poäng, vilket är långt efter topplagen med endast fem matcher kvar på säsongen.
– Vi måste visa moral nu. Vi har ju inget att spela för, men fortfarande måste man kunna ha moralen till att spela bra, menar Lazarevic.
Tränaren ska nu förbereda sitt lag för en vecka med dubbla matcher. På torsdag möter man Hovsta i en uppskjuten match och innan dess väntar derby hemma mot GSBK på tisdag. Där hoppas Lazarevic att IFK kan vända trenden.
– Ja, det hoppas jag. Men det blir svårt. Med tanke på hur dåliga vi var idag så ska ingen sätta oss som favoriter.
Matchfakta Axberg-IFK Lindesberg:
Resultat 2-0 (0-0)
Tabellen från Svensk Fotboll:

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.