Det har gått många år nu, men på lördag kan Lindesberg återigen få ett lag i fotbollsfemman. I säsongens näst sista omgång har IFK chansen att säkra uppflyttning och med avspark 11.00 tar laget emot tabelltvåan Lillkyrka i en direkt seriefinal. En poäng räcker för att IFK ska få fira division 5-kontrakt, en poäng som Pierre Westers unga gäng suktar efter.
– Det är bara vinst som gäller. Det finns inget annat i mina tankar, konstaterar tränaren på frågan om lördagens fight.
Tillsammans med sina A-herrar har ”Pirre” Wester stått för en fantastisk resa det senaste halvåret. Sedan tränaren tog över vid årsskiftet har den redan tidigare unga truppen fått in än mer talang, spelat sig samman och skjutit fart. Vinsterna har radat upp sig för IFK Lindesberg och nu står laget bara en match från spel i fotbollsfemman.
Inför de två avslutande omgångarna av division 6 har IFK en fyra poäng stor serieledning ner till tvåan Lillkyrka. Ett stort steg mot uppflyttning togs under den gångna helgen, då de blåa slog tillbaka Bobby BK via två mål av Viktor Ronsten. Trepoängaren var både viktig och efterlängtad, inte minst då IFK gått på en riktig nit i omgången innan. Borta mot mittenplacerade Hovsta föll laget med 0-1 sedan ett defensivt motstånd utnyttjat en av få målchanser.
– Vi måste lära oss att hantera den typen av matcher också, men nu har vi ändå allt i egna händer. Det är bara att köra full fart framåt och fortsätta med vårt eget spel. Det är vi som ska vara spelförande och vi som ska styra matchen, resonerar tränare Wester.
Uppgiften som väntar är årets absolut största. Med avspark redan klockan 11.00 tar IFK Lindesberg emot Lillkyrka på Fritidsbyn, en duell mellan ettan och tvåan i serien. Lillkyrka har en stark höst bakom sig och IFK tar inte lätt på motståndet i seriefinalen.
– Rent spelmässigt handlar det om att få upp rörelsen och sätta fart på bollen, då blir det en rolig dag. Om vi inte lyckas med det kan det däremot bli jobbigt, förklarar Wester och utvecklar sig.
– Rörelse, snabbhet och tålamod är nyckelorden som vi haft hela säsongen. Sen har vi målmässigt varit i en liten svacka den senaste tiden. Men det känns ändå som att vi har full kontroll över det vi sysslar med.
Med elva vinster, 49 gjorda mål och 33 poäng på kontot kan man även konstatera att laget varit rätt ute. Nu återstår två omgångar, men framförallt en maffig seriefinal. Seger eller oavgjort mot Lillkyrka ger IFK Lindesberg en biljett till division 5 och ”Pirre” Wester litar lugnt till sin hungriga spelartrupp.
– Vi är oerhört starka, jag tror på mina killar. De har gjort det förr och kommer att göra det igen.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.