Det har gått många år nu, men på lördag kan Lindesberg återigen få ett lag i fotbollsfemman. I säsongens näst sista omgång har IFK chansen att säkra uppflyttning och med avspark 11.00 tar laget emot tabelltvåan Lillkyrka i en direkt seriefinal. En poäng räcker för att IFK ska få fira division 5-kontrakt, en poäng som Pierre Westers unga gäng suktar efter.
– Det är bara vinst som gäller. Det finns inget annat i mina tankar, konstaterar tränaren på frågan om lördagens fight.
Tillsammans med sina A-herrar har ”Pirre” Wester stått för en fantastisk resa det senaste halvåret. Sedan tränaren tog över vid årsskiftet har den redan tidigare unga truppen fått in än mer talang, spelat sig samman och skjutit fart. Vinsterna har radat upp sig för IFK Lindesberg och nu står laget bara en match från spel i fotbollsfemman.
Inför de två avslutande omgångarna av division 6 har IFK en fyra poäng stor serieledning ner till tvåan Lillkyrka. Ett stort steg mot uppflyttning togs under den gångna helgen, då de blåa slog tillbaka Bobby BK via två mål av Viktor Ronsten. Trepoängaren var både viktig och efterlängtad, inte minst då IFK gått på en riktig nit i omgången innan. Borta mot mittenplacerade Hovsta föll laget med 0-1 sedan ett defensivt motstånd utnyttjat en av få målchanser.
– Vi måste lära oss att hantera den typen av matcher också, men nu har vi ändå allt i egna händer. Det är bara att köra full fart framåt och fortsätta med vårt eget spel. Det är vi som ska vara spelförande och vi som ska styra matchen, resonerar tränare Wester.
Uppgiften som väntar är årets absolut största. Med avspark redan klockan 11.00 tar IFK Lindesberg emot Lillkyrka på Fritidsbyn, en duell mellan ettan och tvåan i serien. Lillkyrka har en stark höst bakom sig och IFK tar inte lätt på motståndet i seriefinalen.
– Rent spelmässigt handlar det om att få upp rörelsen och sätta fart på bollen, då blir det en rolig dag. Om vi inte lyckas med det kan det däremot bli jobbigt, förklarar Wester och utvecklar sig.
– Rörelse, snabbhet och tålamod är nyckelorden som vi haft hela säsongen. Sen har vi målmässigt varit i en liten svacka den senaste tiden. Men det känns ändå som att vi har full kontroll över det vi sysslar med.
Med elva vinster, 49 gjorda mål och 33 poäng på kontot kan man även konstatera att laget varit rätt ute. Nu återstår två omgångar, men framförallt en maffig seriefinal. Seger eller oavgjort mot Lillkyrka ger IFK Lindesberg en biljett till division 5 och ”Pirre” Wester litar lugnt till sin hungriga spelartrupp.
– Vi är oerhört starka, jag tror på mina killar. De har gjort det förr och kommer att göra det igen.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.