Det har gått många år nu, men på lördag kan Lindesberg återigen få ett lag i fotbollsfemman. I säsongens näst sista omgång har IFK chansen att säkra uppflyttning och med avspark 11.00 tar laget emot tabelltvåan Lillkyrka i en direkt seriefinal. En poäng räcker för att IFK ska få fira division 5-kontrakt, en poäng som Pierre Westers unga gäng suktar efter.
– Det är bara vinst som gäller. Det finns inget annat i mina tankar, konstaterar tränaren på frågan om lördagens fight.
Tillsammans med sina A-herrar har ”Pirre” Wester stått för en fantastisk resa det senaste halvåret. Sedan tränaren tog över vid årsskiftet har den redan tidigare unga truppen fått in än mer talang, spelat sig samman och skjutit fart. Vinsterna har radat upp sig för IFK Lindesberg och nu står laget bara en match från spel i fotbollsfemman.
Inför de två avslutande omgångarna av division 6 har IFK en fyra poäng stor serieledning ner till tvåan Lillkyrka. Ett stort steg mot uppflyttning togs under den gångna helgen, då de blåa slog tillbaka Bobby BK via två mål av Viktor Ronsten. Trepoängaren var både viktig och efterlängtad, inte minst då IFK gått på en riktig nit i omgången innan. Borta mot mittenplacerade Hovsta föll laget med 0-1 sedan ett defensivt motstånd utnyttjat en av få målchanser.
– Vi måste lära oss att hantera den typen av matcher också, men nu har vi ändå allt i egna händer. Det är bara att köra full fart framåt och fortsätta med vårt eget spel. Det är vi som ska vara spelförande och vi som ska styra matchen, resonerar tränare Wester.
Uppgiften som väntar är årets absolut största. Med avspark redan klockan 11.00 tar IFK Lindesberg emot Lillkyrka på Fritidsbyn, en duell mellan ettan och tvåan i serien. Lillkyrka har en stark höst bakom sig och IFK tar inte lätt på motståndet i seriefinalen.
– Rent spelmässigt handlar det om att få upp rörelsen och sätta fart på bollen, då blir det en rolig dag. Om vi inte lyckas med det kan det däremot bli jobbigt, förklarar Wester och utvecklar sig.
– Rörelse, snabbhet och tålamod är nyckelorden som vi haft hela säsongen. Sen har vi målmässigt varit i en liten svacka den senaste tiden. Men det känns ändå som att vi har full kontroll över det vi sysslar med.
Med elva vinster, 49 gjorda mål och 33 poäng på kontot kan man även konstatera att laget varit rätt ute. Nu återstår två omgångar, men framförallt en maffig seriefinal. Seger eller oavgjort mot Lillkyrka ger IFK Lindesberg en biljett till division 5 och ”Pirre” Wester litar lugnt till sin hungriga spelartrupp.
– Vi är oerhört starka, jag tror på mina killar. De har gjort det förr och kommer att göra det igen.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i arenan som håller genom hela tre-dagarsturneringen. Sex A-finaler spelades där det blev en rejäl dramatik med straffavgörande och förlängningsspel som fick publiken att lyfta arenataket.
– Helgen har varit hur rolig som helst, säger Mattias Wallin från Ludvika HF.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 63 medverkande föreningar.