I säsongens sista match kunde IFK Lindesberg säkra fortsatt spel i division 6. Den turbulenta våren och de många förändringarna gör att Rebin Mustafa tycker att laget lämnar ett godkänt år bakom sig. Inför 2014 berättar han om en tuff försäsong, nya tränarförhandlingar och klubbens största ambitioner.
Den gångna säsongen var en kamp mot nedflyttning för IFK Lindesberg. Så sent som under säsongens sista dag säkrades kontraktet, när man spelade 1-1 hemma mot Nyckelby samtidigt som Bobby BK förlorade. Med endast en poäng till godo lyckades Lindesberg undvika kval.
Att säsongen utvecklade sig i denna negativa riktning hade sina förklaringar. Våren var intensiv och bjöd på flera förändringar, både planerade och oväntade. En av de mer planerade var att man valde att slå ihop sig med Lindesberg Fotbollsklubb.
– Det gjorde att vi fick två spelartrupper som skulle smälta ihop och bli en enad trupp. Utöver det så avgick dessutom vårat tränarpar knappa 2-3 veckor före premiären, berättar herrarnas lagledare Rebin Mustafa.
Med endast ett par veckor kvar till säsongsstarten stod därför klubben utan tränare, vilket tvingade fram en nödslösning. Lösningen hette Ronny Sterzenbach och Mats Lidestig, båda två med erfarenhet från klubben, som gick med på att ta över som nytt tränarpar. Mats var tänkt som målvaktstränare på förhand medan Ronny egentligen bara skulle hjälpa till inom klubben. Men de båda valde att ta hand om herrlaget, ett uppdrag de höll fast vid säsongen ut trots turbulensen.
– Med tanke på omständigheterna får säsongen fulld godkänt. Hela våren gick åt till att få lugn och ro efter försäsongen. Mats och Ronny gjorde ett kanonjobb, de fick det att rulla på ju längre säsongen led och ska ha en jätteeloge, menar Rebin.
Med det räddade kontraktet klart valde Mats och Ronny att kliva av uppdraget, vilket gjort att IFK Lindesberg blickat på nya tränarnamn. När 2013 nu går mot sitt slut arbetar klubben intensivt på att kunna presentera en ersättare avslöjar Rebin.
– Vi har ett namn på gång. Det är inte klart till hundra procent, men arbetet är långt gånget.
Den nya tränaren kommer att innebära en nystart på vissa sätt, men långtifrån på alla. Framförallt kommer Lindesberg alltjämt hålla fast vid sin lokala satsning. Rebin berättar att klubbens största ambition är att från varje årskull få upp minst tre ungdomsspelare till herrlaget. Att hålla a-lagstruppen nära ungdomslagen är viktigt, det gör att man kan växa sakta och metodiskt.
– Den här föreningen ska bygga på lokala förmågor. Vi vill bygga på folk i vår närhet och folk i Lindesberg. Både ledare och spelare ska utvecklas långsiktigt genom klubben, vi har inget intresse i att hämta spelare från Örebro, berättar Rebin om hur klubbens framtidsplan ser ut.
Gällande herrlagets målsättningar för nästa säsong har man inte satt någon tabellplacering som prioritet. Ambitionerna är istället att skapa en träningsmotiverad trupp, som strävar efter att spela i något mer än division 6. Hur själva truppen kommer att se ut är osäkert, men det blir troligen knappt en handfull spelarförändringar. Men den största utmaningen för 2014 blir att skapa en trygg grund att stå på.
– Nästa år är till för att bygga grunden. Därifrån ska utvecklingen kunna accelerera och vi har nya bra årskullar på gång, avslutar Rebin Mustafa.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.