IFK Lindesberg satte på lördagen stopp för sin negativa svacka. Borta mot tabellfemman Ervalla tog laget en nyttig poäng, efter att ha spelat 2-2. Samtidigt kunde Fellingsbro GoIF fira en säkrad kvalplats via 2-0 mot trean Närkes Kil.
Det var ett formsvagt IFK som klev ut på Lyckevallen på lördagseftermiddagen. Den senaste tiden har bjudit på tunga resultat, men borta mot Ervalla siktade man på ett trendbrott. Och med 2-2 mot tabellfemman lyckades IFK ta en poäng och få tillbaka laget på rätt köl.
– Det är alltid skönt att ta poäng. Men det känns som att vi borde vunnit den här matchen och avgjort i första. Men matchen spelas ju ändå över 90 minuter och då var 2-2 ett rättvist resultat, slår Aleksander Lazarevic retoriskt fast.
”Tar med oss attityden och poängen”
IFK-tränaren fick se sitt lag ta ledningen två gånger om i den första halvleken. Redan efter fem minuter sprang Ardian Isufi igenom och satte 0-1. Ervalla kvitterade kort därefter efter ett kontroversiellt mål, men Thanasak Niamnyiom återgav IFK ledningen.
Genom en snabb omställning hann dock hemmalaget utjämna till 2-2 före halvtid. Det skulle visa sig bli slutresultatet, även om IFK fick två mål bortdömda för offside.
– Det var väl inget skönspel från något av lagen, I andra halvlek är det väl ingen som skapar några jättelägen, även om vi hade ett par frisparkar och hörnor som hade kunnat bli farliga, summerar Lazarevic.
Krysset innebar en mycket skön poäng, något som tränaren självklart är nöjd med.
– Vi tar med oss attityden och att vi plockar en poäng. Vi bygger ju för framtiden och där finns det mycket som lovar gott.
Fellingsbro kan fira säkrat kvalspel
Även på annat håll säkrades det lokala poäng denna lördag. I den direkt avgörande bortamatchen mot Närkes Kil vann Fellingsbro GoIF med 2-0, efter mål av Mikael Karlsson och Marcus Eriksson.
Laget tvingades dessutom avsluta matchen med tio man sedan Mikael Åhl visats ut. Trots det och trots att Närkes Kil fick två mål bortdömda vann alltså Fellingsbro. Segern innebär säkrat kvalspel, något som tränaren Victor Huerta nu tänker fira.
– Vi tog tag i matchen redan från start samtidigt som de var passiva. Det var rätt så tufft spel av båda lagen, men vi höll undan hela vägen. Nu ska vi fira kvalplatsen och imorgon börjar scoutingen av motståndet!
Matchfakta Ervalla-IFK Lindesberg:
Resultat: 2-2 (2-2)
Mål IFK: 0-1 Ardian Isufi, 1-2 Thanasak Niamnyiom
Övriga resultat från division 6:
Närkes Kil-Fellingsbro GoIF 0-2
Hovsta-Grönbo 6-1
Lilla Örebro-Garphyttans IF 1-6
FK Örebro-Glanshammar 1-3
Tabellen:
1 Glanshammar 17 59-17 44
2 Fellingsbro GoIF 17 50-15 40
3 Närkes Kil 17 54-25 36
4 Hovtsa 17 43-26 34
5 Ervalla 17 43-35 26
6 IFK Lindesberg 17 37-32 22
7 Garphyttans IF 17 32-54 13
8 Lilla Örebro 17 30-62 13
9 FK Örebro 17 22-51 10
10 Grönbo 17 18-71 9
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.