I en bra målrik tillställning på Stadsskogsvallen tog IFK Lindesbergs damer i kväll emot Pars FC. Trots en stark forcering i andra halvlek lyckades inte hemmalaget gå ikapp, utan gästerna vann med 2-3 efter 1-3 i halvtidspausen.
Det här var en match med två ansikten där Pars FC hade det mesta och det bästa i första halvlek, medan IFK kom tillbaka starkt i andra halvlek. Det genomgående temat i matchen var högt tempo och tufft spel, där båda lagen stod upp i närkamperna.
– Jag tycker att det var en jämn match hela vägen mellan två jämna spelande lag. Tyvärr lite ojämn domarnivå som stundvis släpper till lite för mycket och olyckligtvis så får vi en tung skada, analyserar Jörgen Malmqvist en av två IFK-tränare.
1-0 till gästerna kom redan i den första minuten, en frispark som Helena Jönsson nickskarvade i mål. IFK hämtade sig från kallduschen och lyfte upp positionerna. Större delen av första halvlek handlade mycket om ett mittfältskrig där inget lag släppte meter frivilligt. Hemmalaget kvitterar halvvägs in i halvleken genom Ebba Öhrwall som ur liten vinkel lägger in bollen under målvakten. Sista kvarten är sedan helt och hållet Pars efter att en IFK-spelare åkt på en otäck knäskada och både 1-2 och 1-3 kommer, åter signerade Helena Jönsson. Tvåan vänder hon snyggt bort en spelare i slottet och placerar in bollen i höger hörn otagbart för IFK:s målvakt och trean är en hörna som dimper ner på hennes fötter där hon står rätt placerad.
I andra halvlek så håller IFK upp spelet riktigt bra och reducering kommer efter cirka kvarten spelad av Ida Skoglund. En IFK-spelare snuvar målvakten som kommer långt ut och slår in bollen diagonalt nästan från kortlinjen, Ida möter upp snyggt och trycker dit bollen. Trots en hård kvitteringsjakt och ett par feta chanser så blir det inga fler mål och alla tre poäng hem till Örebro.
– Idag vill vi ge hela laget högt betyg för inställning, kämpainsatsen och för att vi kommer tillbaka och nästan utjämnar, säger Maria Öhrwall IFK-tränare nr två.
Pars FC är universitetslaget från Örebro som är lite oberäkneliga beroende vilka studenter de har på skolan. I dag hade de planens mest lysande stjärna i tremålsskytten Helena Jönsson som tidigare spelat div 1 fotboll med Staffanstorp.
– Trots att vi kommer till spel utan vår ordinarie lagkapten Linnea Larsson och den tunga skadan så gör vi en riktigt bra match. Nina Renström kliver in som kapten och driver på de andra på ett föredömligt sätt, avslutar Jörgen Malmqvist.
Slutresultat: 2-3 (1-3)
Målskyttar IFK Lindesberg: Ebba Öhrwall, Ida Skoglund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.