Det blev delad poäng i seriepremiären. Ett blekt IFK hamnade i tidigt 0-2-underläge, reducerade före paus och fick sedan Steven Bamba utvisad. Men trots det lyckades man ta sig tillbaka till 2-2 och rädda en poäng.
Säsongen såg ut att få en tung start för IFK Lindesberg. I lördagens seriepremiär hemma mot lokalrivalen Nora BK hamnade IFK i ett tidigt underläge. Redan efter en kvart drog Tha Dah Tsee på sig en straff som Nora utnyttjade och värre skulle det bli.
Bara fem minuter senare hade gästerna ökat på till 0-2. Målet föregicks av en tydlig offside, men godkändes och satte stor press på IFK. Hemmalaget hade det spelmässigt svårt i den första halvleken och lyckades inte få matchbilden dit man ville.
– Vi startar matchen nervöst. Det såg konstigt ut, ingen rörde sig och det var ett fruktansvärt dåligt tempo, förklarar Aleksander Lazarevic som var kritisk mot att 0-2-målet godkändes.
– Om man missar på en halvmeter eller en meter kan jag köpa det. Men det var solklar offside, det förstör för mycket.
”Nöjd med poängen”
I underläge 0-2 reste sig dock IFK och med en halvtimme spelat skickade nyförvärvet Paul Ameachi in reduceringen. Målet gav IFK energi och efter halvtid fortsatte man att spela upp sig. Men istället för ett mål framåt fick man istället en utvisning mot sig. Steven Bamba, även han ny i laget, fick syna sitt andra gula kort och IFK tvingades spela vidare på tio man.
Det var något man gjorde riktigt bra och i den 62:a minuten slog ett tredje nyförvärv till. Samuel Eze klev fram när det behövdes, satte 2-2 på frispark och räddade en poäng åt laget. Resultatet stod sig matchen ut, trots IFK:s många lägen till att avgöra.
– Eftersom att vi låg under med 0-2 och fick en utvisning är jag nöjd med poängen. Men jag är missnöjd med att vi inte vinner med tanke på alla chanser vi skapar, summerar Lazarevic.
IFK-tränaren pekar ut Henrik Lyckholm som ett positivt inslag i matchen. Även unge Kristian Zetterlund i målet får beröm. Något som däremot bekymrar Lazarevic är skadorna på Elvis Karaosmanovic och Emrah Arifi, som nu blir borta de närmaste veckorna.
– Jag vill inte vara en som gnäller och säger att vi saknar han eller han. Men det tråkiga är ju att vi får skador på ordinarie spelare. Det är olyckligt och väldigt kännbart.
Matchfakta IFK Lindesberg-Nora BK:
Resultat: 2-2 (1-2)
Mål IFK: 1-2 Paul Ameachi, 2-2 Samuel Eze
Rött kort IFK: Steven Bamba
Publik: 186
Tabellen från Svensk Fotboll:

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.