LIF i brygga i kvalet, föll återigen borta

För andra matchen i rad föll LIF Lindesberg mot IFK Skövde. I Arena Skövde skrevs slutsiffrorna till 29-21 (13-13), sedan Skövde trampat ifrån ordentligt i den andra halvleken. Förlusten innebär att LIF ligger under i kvalspelet och nu måste vinna två matcher i följd för att nå Elitserien.

Onsdagen bjöd på det tredje kvalmötet mot Elitserien mellan IFK Skövde och LIF Lindesberg. Gästerna från Linde fick även en fin start, när Sébastien Ehnevid räddade det inledande skottet och Jacob Nelson kunde sätta 0-1 i nät. Skövde skulle dock snabbt vända till ledning och upptakten blev målrik. LIF fick mestadels kämpa i underläge och Nelson stoppades bland annat i ett friläge av Skövdemålvakten Robert Lechte.

Mer än två bollar släppte brandgult dock inte iväg motståndet till. Efterhand lyckades även LIF stänga till bakåt, något som öppnade för Joakim Bååk och Nelson att vända till ledning 7-8 med kvarten spelad. Vid den tidpunkten började dock laget att köra fast i offensiven. Den uteblivna målskörden ledde till att Skövde återigen kunde kliva upp i en tvåmålsledning.

En storspelande Ehnevid räddade LIF från ytterligare tapp genom två viktiga räddningar. Slutligen kunde även Fatlum Ahmeti bryta måltorkan och Jesper Jakobsson fyllde på med kvittering. Lagen drog sedan jämnt under halvlekens avslutande minuter, där LIF-försvaret höll sig stabilt och halvtidssiffrorna skrevs till 13-13.

– Vi har disciplin, vi skjuter i rätt lägen och vi gör mål. Det är den tredje matchen som vi möts och de har haft gott om tid att lära in oss, ändå kommer vi till de lägen som vi vill. Det är väldigt strongt, säger Jacob Nelson om LIF:s första halvlek.

Tappade i andra: ”Våra chansningar går inte hem”

När andra sedan öppnade tog samme Nelson direkt upp brandgult i ledning. ”Sebban” Ehnevid klev i anfallet därpå fram med en ny parad och LIF fick en härlig start på halvleken. Ganska snabbt gjorde sig dock de offensiva besvären påminda igen.

Skövde pressade ut Joakim Bååk alltmer på sin niometersposition och LIF körde fast i speluppbyggnaden. Samtidigt bjöd laget på misstag, något som öppnade för Skövde att kontra på. Hemmalaget var inte sena att utnyttja chanserna och halvvägs genom halvleken var ställningen 19-15.

Med underläge och en klocka som hastigt tickade på blev LIF tvingade att öppna upp sig mer. Laget förmådde dock inte att skapa någon forcering, utan drog istället på sig ett par utvisningar. Det ledde till att avståndet ökade alltmer, till hela sex bollar med nio minuter kvar att spela.

– De stjäl lite bollar och vi bjuder kontringar. Då måste vi chansa, men våra chansningar går inte hem och då kan de glida ifrån ganska enkelt, förklarar Nelson.

Matchen var där avgjord och Skövde trampade under slutskedet ifrån till resultatet 29-21. Därmed befinner sig LIF i ett pressat läge, med underläge 1-2 i matchserien. Brandgult måste nu vinna såväl hemma på söndag som i en eventuell femte match nästa vecka för att drömmen om Elitserien ska leva.

– Det är surt, men vi vet att Skövde är starka på hemmaplan. Vi gör ändå en bättre match än sist och det ska vi ta med oss. Vi är med länge och pressar dem, summerar Jacob Nelson.

”Vi har ingenting att förlora”

Högernian noterades för fyra fullträffar i förlusten, något som gjorde honom till LIF:s näst främsta målskytt. Laget hade dock allt större problem i offensiven ju längre matchen led. En tydlig strategi från IFK Skövde var att kliva upp och störa spelmotorn ”Jocke” Bååk, som trycktes långt ut från linjen. Det gjorde att LIF hade svårt att hitta flytet i anfallen.

– Skövde är bra på det, att flytta ut våra attacker. Men det är också så att när man börjar missa är det svårt att starta om. Det är lätt att man hamnar i en dålig trend, förklarar Nelson och blickar fram emot söndagens drabbning i Arenan.

– Vi ska så klart analysera det här djupare och komma på faktorer som kan bli avgörande för oss. Sen hemma har vi en fantastisk publik som hjälper oss. Det är fest i Lindesberg!

Med underläge 1-2 i matcher är det nu kniven mot strupen för LIF. Samtidigt är det nu som laget intalar sig att man har allt att vinna i denna kvalserie, där Skövde som bekant krigar för sin Elitserieexistens. Vid seger på söndag pressar LIF fram en direkt avgörande match och det är något som Nelson drömmer om.

– Vi är nöjda om vi kan tvinga fram en femte match, sen ska vi stressa dem som fan i den. Vi har ingenting att förlora, utan har gjort en bra säsong och det är bara det sista kvar. Det är helt fantastiskt att ha chansen på uppflyttning.

Matchfakta IFK Skövde-LIF Lindesberg:
Resultat: 29-21 (13-13)
Publik: 1543
Mål LIF: Joakim Bååk 5, Jacob Nelson 4, Albin Järlstam 3, Jesper Jakobsson 3, Jesper Nilsson 3, Fatlum Ahmeti 2, Oskar Erixon

Publicerad 20 april 2016 klockan 20:38


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under l...
17 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2026-03-18 21:08