Hösten såg ut att inledas med ett nytt kryss för IFK Lindesberg. Men istället för en poäng blev det noll, efter att Nora BK avgjort till 1-0 på straff i slutminuterna. Ett tungt slag för IFK som hade haft flera chanser till segern.
IFK Lindesberg var ikväll på god väg mot sitt fjärde kryss för säsongen. I omstarten efter sommaruppehållet hade laget hållit jämna steg med Nora BK och även skapat flera heta målchanser. Bland annat i form av två frilägen i den första halvleken, följt av en ribbträff i den andra.
Men i takt med att IFK-chanserna gick om intet skulle även Nora få sitt gyllene tillfälle i matchen. På stopptid ställde hemmalaget snabbt om och Janne Mäki i IFK-målet rusade ut för att avstyra attacken. Men samtidigt som målvakten fångade upp bollen blåste domaren för straff, sedan en Nora-spelare gått omkull i duell med en försvarare. Straffen gick i mål och med matchens sista spark föll IFK med 1-0.
– Det var surt och killarna är riktigt nedslagna. Vi gör faktiskt en bra match, både tempomässigt och disciplinmässigt, summerar en besviken Aleksander Lazarevic.
”Måste börja göra mål”
IFK-tränaren konstaterar att Nora hade första halvlek, medan hans lag tog över i andra. Spelmässigt drog lagen jämnt och sett över hela matchen var det IFK som hade de hetaste chanserna. Därför kom det sena avgörandet som en extra tung smäll.
– Vi kan bara jobba vidare. Men det är alltid surt att åka på en dommartabbe, för det är min åsikt att det är så, säger Lazarevic som ger både ris och ros till sina unga spelare.
– Det är ett ungt lag vi spelar med och vi måste ha tålamod. Idag gör de en bra insats och kämpar verkligen. Jag är nöjd med att vi kan genomföra en bra insats, men inte med att vi inte får med oss någon pinne. Vi måste börja göra mål på våra chanser, så enkelt är det.
I och med förlusten tappade IFK mark mot Nora i tabellen. Fyra poäng skiljer nu upp till den fjärdeplats som IFK jagar. Näst på tur väntar hemmamatch på lördag mot tabelltvåan Hovsta, en utmaning som Lazarevic ser fram emot.
– Tar vi med oss den här disciplinen och den här kämparandan ska Hovsta inte komma hit och bara plocka tre poäng. Så lätt tror jag inte att de får det.
Matchfakta Nora BK-IFK Lindesberg:
Resultat: 1-0 (0-0)
Tabellen från Svensk Fotboll:

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.