Hösten såg ut att inledas med ett nytt kryss för IFK Lindesberg. Men istället för en poäng blev det noll, efter att Nora BK avgjort till 1-0 på straff i slutminuterna. Ett tungt slag för IFK som hade haft flera chanser till segern.
IFK Lindesberg var ikväll på god väg mot sitt fjärde kryss för säsongen. I omstarten efter sommaruppehållet hade laget hållit jämna steg med Nora BK och även skapat flera heta målchanser. Bland annat i form av två frilägen i den första halvleken, följt av en ribbträff i den andra.
Men i takt med att IFK-chanserna gick om intet skulle även Nora få sitt gyllene tillfälle i matchen. På stopptid ställde hemmalaget snabbt om och Janne Mäki i IFK-målet rusade ut för att avstyra attacken. Men samtidigt som målvakten fångade upp bollen blåste domaren för straff, sedan en Nora-spelare gått omkull i duell med en försvarare. Straffen gick i mål och med matchens sista spark föll IFK med 1-0.
– Det var surt och killarna är riktigt nedslagna. Vi gör faktiskt en bra match, både tempomässigt och disciplinmässigt, summerar en besviken Aleksander Lazarevic.
”Måste börja göra mål”
IFK-tränaren konstaterar att Nora hade första halvlek, medan hans lag tog över i andra. Spelmässigt drog lagen jämnt och sett över hela matchen var det IFK som hade de hetaste chanserna. Därför kom det sena avgörandet som en extra tung smäll.
– Vi kan bara jobba vidare. Men det är alltid surt att åka på en dommartabbe, för det är min åsikt att det är så, säger Lazarevic som ger både ris och ros till sina unga spelare.
– Det är ett ungt lag vi spelar med och vi måste ha tålamod. Idag gör de en bra insats och kämpar verkligen. Jag är nöjd med att vi kan genomföra en bra insats, men inte med att vi inte får med oss någon pinne. Vi måste börja göra mål på våra chanser, så enkelt är det.
I och med förlusten tappade IFK mark mot Nora i tabellen. Fyra poäng skiljer nu upp till den fjärdeplats som IFK jagar. Näst på tur väntar hemmamatch på lördag mot tabelltvåan Hovsta, en utmaning som Lazarevic ser fram emot.
– Tar vi med oss den här disciplinen och den här kämparandan ska Hovsta inte komma hit och bara plocka tre poäng. Så lätt tror jag inte att de får det.
Matchfakta Nora BK-IFK Lindesberg:
Resultat: 1-0 (0-0)
Tabellen från Svensk Fotboll:

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.