Nykomlingarna som inte visar respekt – det är intrycket som IFK Lindesberg gett i serieupptakten. På torsdagskvällen körde laget efter en bländande andra halvlek över Marieberg hemma på Fritidsbyn och nu leder IFK fotbollsfemman.
Stärkta av premiärsegern borta mot erkänt starka Sköllersta tog IFK Lindesberg division 5 tillbaka till Fritidsbyn på torsdagskvällen. I lagets första hemmamatch för säsongen väntade Marieberg, ett motstånd som stod emot i en målmässigt tät första halvlek. Ili Ielo gav visserligen IFK ledningen efter drygt 20 minuter, men när hemmalaget sedan drog på sig en straff satt kvitteringen från Marieberg.
– Tyvärr var vi inte alls på banan i första halvlek då vi tillät Marieberg att föra spelet långa stunder. Vi hade 1-1 i halvlek och ska nog vara tacksamma för det, analyserar IFK-tränaren Pierre Wester via klubbens hemsida.
Likaläge 1-1 in till halvtid alltså, ett resultat som ocskå höll sig en bra bit in i andra. Men när klockan tickade upp på 64 minuter kom urladdningen. Den notoriske målskytten Paul Amaechi slog då in ledningsbollen för IFK, som sedan snabbt punkterade matchen.
Tränaren: ”En kämparseger är rätt ord”
Duane Kileback hann på fem minuter med att både skicka trean och fyran i nät, innan Ayoub Bahzad Mahmoud fyllde på med femman. Srod Rashid och Karen Aperyan fullbordade i slutminuterna den totala utklassningen och IFK vann med 7-1. Detta sedan laget sprungit in med sex mål mellan minut 64 och 88.
– En kämparseger är rätt ord för denna match. Vi håller humöret upp fast vi är starkt tillbakapressade i första halvlek, summerar tränare Wester.
Vinsten var ännu ett styrkebesked av det uppflyttade laget. För i en haltande tabell placerar sig IFK Lindesberg som enda lag med två segrar. Det betyder sex poäng och serieledning för Bergslagskillarna, som i sin nästa omgång ställs mot SMÅ IF på bortaplan.
Matchfakta IFK Lindesberg-Marieberg:
Resultat: 7-1 (1-1)
Mål IFK: 1-0 Ili Ielo, 2-1 Paul Amechi, 3-1 Duane Kileback, 4-1 Duane Kileback, 5-1 Ayoub Bahzad Mahmoud, 6-1 Srod Rashid, 7-1 Karen Aperyan
Tabellen från Svensk Fotboll:

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.