IFK-våren summerad i tio punkter

Vårsäsongen är som bekant till ända och division 6 har gått till sommarvila. Samtidigt som uppehållet innebär en väntan på vad som komma skall är den även ett utmärkt tillfälle att analysera vad som varit. Här nedan passar jag på att summera IFK Lindesbergs vår i tio punkter.

Resultaten: Får 7/10 i betyg. Kollapsen mot Fellingsbro GoIF drar ner helhetsintrycket, men i övrigt har faktiskt IFK gjort en imponerande vår. Samtliga fyra förluster har dessutom kommit i tuffa bortamöten mot lagen på den övre halvan. Med 18 inspelade poäng är man två bakom förra säsongens totala poängskörd.

Den unga satsningen: IFK bygger nytt, man bygger fräscht och man bygger framförallt ungt. I tränare Lazarevic startelvor har P17-spelarna fått chans på chans. Chanser som de unga killarna har tagit och verkligen visat vad de kan och vad de vill. Med ett ungt lag har Lazarevic fått möjligheten till att stöpa spelarna i sin fartrika och energiska ideologi. Just hungern, viljan och talangen är det som präglat IFK i många av deras matcher.

Derbykollapsen: Men den hungern och viljan kan även slå över till något negativt. I det uppsnackade derbyt tog det 17 minuter för ett effektivt Fellingsbro att kontra sönder ett naivt IFK. Fyra mål och sedan var derbyt över. IFK reste sig visserligen i den andra halvleken och snyggade till siffrorna, men 1-5-förlusten kommer att svida länge.

Bortasviten som bröts: Det tog fem matcher men till slut kunde IFK Lindesberg jubla även på bortaplan. Efter att ha kammat totalt noll i bortamötena halkade IFK efter. Laget insåg sina brister, började spela mer cyniskt och två vinster på Hedens IP senare har man plockat sex poäng. Bortasviten är nu glömd.

De snabba kanterna: När Lazarevic tog över ville han sätta sin prägel på detta IFK. Han talade om ett passningsorienterat lag, om ett spelskickligt lag och om ett snabbt lag. Just det sistnämnda har varit extra påtagligt och det tack vare kantspelet. När IFK går till attack gör man det ofta och gärna via sina kanter. Snabbheten hos spelare som Ardian Isufi, Ayoub Bahzad Mahmoud och Omed Zakholi har rivit upp många motståndarförsvar.

Sjukstugan: Har varit fylld av och till under försommarens gång. Det som började med sjukdomar och jobbförhinder till premiären har därefter följts av skador, skador och mera skador. Mest drabbad har innermittfältaren Alaa Alatif varit. När han trodde sig vara redo att spela derbyt rev han upp skadan och har inte spelat sedan dess. I avslutningen före uppehållet fortsatte eländet, där ytterligare två spelare linkade av.

Utropstecknet: Offensiven. IFK har öst framåt i merparten av sina matcher, och även om utdelningen inte alltid varit den bästa har chanserna konstant skapats. Ungtupparna Armend Miftari och Ayoub Bahzad Mahmoud längst fram har stänkt in fem mål var. 28 mål på 10 spelade matcher är ett gott facit för det kvicka och ofta finurliga anfallsspelet.

Frågetecknet: Disciplinen. Något som varit genomgående för IFK är irritationen i samband med domslut, svagt spel och insläppta mål. Att reagera när det går tungt är naturligt, men är samtidigt inte rätt väg att gå för att få in energi i laget. Man har dragit på sig onödiga kort och även åkt på ett par utvisningar. Mot slutet har visserligen en förändring kunnat tydas, där spelarna har kunnat koppla bort domare och munhugg på ett bättre sätt. Troligen något som delvis är en effekt av de goda resultaten.

Glada juni: Ja, nu fick ju juni visserligen en mardrömslik start för IFK. Men efter derbyt har laget slagit igång alla cylindrar. 6-2-vinsten mot Ervalla, det sena avgörandet mot Lilla Örebro och överkörningen av FK Örebro har gjort att IFK tagit hissen upp i tabellen. Den vädermässigt gråmulna månaden blev en solskenshistoria för IFK som plockade 9 poäng.

Fortsättningen: Åtta omgångar återstår att spela och IFK är fyra i serien. Aleksander Lazarevic spänner bågen farligt hårt och talar om en andraplats, en plats som för närvarande är sex poäng bort. Omöjligt är inget och en seger i derbyreturen mot Fellingsbro skulle halvera det gapet. Man måste dessutom gilla fräckheten som Lazarevic visar upp, ett självförtroende som smittar av sig på spelatruppen. Och med ett kaxigt spel och härlig attityd kan IFK ta alla med storm i höst.

Publicerad 2 juli 2014 klockan 10:55

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.

8 februari 2026 klockan 16:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på ...
4 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, s...
7 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-07

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-10-31

2026-02-20 19:02