IFK-våren summerad i tio punkter

Vårsäsongen är som bekant till ända och division 6 har gått till sommarvila. Samtidigt som uppehållet innebär en väntan på vad som komma skall är den även ett utmärkt tillfälle att analysera vad som varit. Här nedan passar jag på att summera IFK Lindesbergs vår i tio punkter.

Resultaten: Får 7/10 i betyg. Kollapsen mot Fellingsbro GoIF drar ner helhetsintrycket, men i övrigt har faktiskt IFK gjort en imponerande vår. Samtliga fyra förluster har dessutom kommit i tuffa bortamöten mot lagen på den övre halvan. Med 18 inspelade poäng är man två bakom förra säsongens totala poängskörd.

Den unga satsningen: IFK bygger nytt, man bygger fräscht och man bygger framförallt ungt. I tränare Lazarevic startelvor har P17-spelarna fått chans på chans. Chanser som de unga killarna har tagit och verkligen visat vad de kan och vad de vill. Med ett ungt lag har Lazarevic fått möjligheten till att stöpa spelarna i sin fartrika och energiska ideologi. Just hungern, viljan och talangen är det som präglat IFK i många av deras matcher.

Derbykollapsen: Men den hungern och viljan kan även slå över till något negativt. I det uppsnackade derbyt tog det 17 minuter för ett effektivt Fellingsbro att kontra sönder ett naivt IFK. Fyra mål och sedan var derbyt över. IFK reste sig visserligen i den andra halvleken och snyggade till siffrorna, men 1-5-förlusten kommer att svida länge.

Bortasviten som bröts: Det tog fem matcher men till slut kunde IFK Lindesberg jubla även på bortaplan. Efter att ha kammat totalt noll i bortamötena halkade IFK efter. Laget insåg sina brister, började spela mer cyniskt och två vinster på Hedens IP senare har man plockat sex poäng. Bortasviten är nu glömd.

De snabba kanterna: När Lazarevic tog över ville han sätta sin prägel på detta IFK. Han talade om ett passningsorienterat lag, om ett spelskickligt lag och om ett snabbt lag. Just det sistnämnda har varit extra påtagligt och det tack vare kantspelet. När IFK går till attack gör man det ofta och gärna via sina kanter. Snabbheten hos spelare som Ardian Isufi, Ayoub Bahzad Mahmoud och Omed Zakholi har rivit upp många motståndarförsvar.

Sjukstugan: Har varit fylld av och till under försommarens gång. Det som började med sjukdomar och jobbförhinder till premiären har därefter följts av skador, skador och mera skador. Mest drabbad har innermittfältaren Alaa Alatif varit. När han trodde sig vara redo att spela derbyt rev han upp skadan och har inte spelat sedan dess. I avslutningen före uppehållet fortsatte eländet, där ytterligare två spelare linkade av.

Utropstecknet: Offensiven. IFK har öst framåt i merparten av sina matcher, och även om utdelningen inte alltid varit den bästa har chanserna konstant skapats. Ungtupparna Armend Miftari och Ayoub Bahzad Mahmoud längst fram har stänkt in fem mål var. 28 mål på 10 spelade matcher är ett gott facit för det kvicka och ofta finurliga anfallsspelet.

Frågetecknet: Disciplinen. Något som varit genomgående för IFK är irritationen i samband med domslut, svagt spel och insläppta mål. Att reagera när det går tungt är naturligt, men är samtidigt inte rätt väg att gå för att få in energi i laget. Man har dragit på sig onödiga kort och även åkt på ett par utvisningar. Mot slutet har visserligen en förändring kunnat tydas, där spelarna har kunnat koppla bort domare och munhugg på ett bättre sätt. Troligen något som delvis är en effekt av de goda resultaten.

Glada juni: Ja, nu fick ju juni visserligen en mardrömslik start för IFK. Men efter derbyt har laget slagit igång alla cylindrar. 6-2-vinsten mot Ervalla, det sena avgörandet mot Lilla Örebro och överkörningen av FK Örebro har gjort att IFK tagit hissen upp i tabellen. Den vädermässigt gråmulna månaden blev en solskenshistoria för IFK som plockade 9 poäng.

Fortsättningen: Åtta omgångar återstår att spela och IFK är fyra i serien. Aleksander Lazarevic spänner bågen farligt hårt och talar om en andraplats, en plats som för närvarande är sex poäng bort. Omöjligt är inget och en seger i derbyreturen mot Fellingsbro skulle halvera det gapet. Man måste dessutom gilla fräckheten som Lazarevic visar upp, ett självförtroende som smittar av sig på spelatruppen. Och med ett kaxigt spel och härlig attityd kan IFK ta alla med storm i höst.

Publicerad 2 juli 2014 klockan 10:55

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-10-01 02:47