Framfarten i Eksjöhuscup går vidare för IFK Lindesberg. På söndagen satte laget punkt för gruppspelet, genom att besegra Finneröjda med 3-2 efter en sen vändning. Resultatet innebär att IFK avancerar vidare som gruppvinnare med maximala nio poäng.
IFK Lindesberg hade inför den avslutande omgången av Eksjöhuscupens gruppspel gett sig själva ett fint utgångsläge. Seger på walkover mot Nyckelby hade följts upp av imponerande 2-0 mot IF Eker. IFK toppade därmed gruppen inför söndagens tredje och sista omgång, där Finneröjda väntade på bortaplan.
Matchen öppnades även starkt av IFK, som redan efter fyra minuters spel tog ledningen genom Paul Ameachi. Först halvtimmen bjöd på fortsatt fint spel av IFK, men därefter tappade laget fart. Det gjorde att Finneröjda först kunde kvittera på straff och sedan i andra halvlek även ta ledningen.
För att få fart på spelet gick IFK-tränaren Pierre Wester över till en trebackslinje. Det skulle även ge utdelning, för inom loppet av fyra minuter vände Viktor Ronsten och Mohamed Lamin underläge till ledning. Målen kom i matchens slutminuter och gav IFK segern med 2-3. Laget är därmed vidare i cupen som gruppetta, med maximala nio poäng.
– Självklart är jag nöjd med att vi är vidare, sen var jag inte nöjd med spelet idag. Det var dålig fart och krampaktigt. Vi lät dem komma in i matchen alldeles för lätt, rörde oss för lite och tog för lite eget ansvar, summerar Pierre Wester vinsten.
”En tuff konkurrens om platserna”
Men även om spelet emellanåt hackade kan tränaren finna positiva tecken från matchen.
– Det är starkt att vinna även när man inte spelar sin bästa fotboll. Jag är nöjd med att vi tillsammans reser oss och vinner. Att vi visar hjärta och att vi hela tiden försöker. Det ska man inte glömma bort efter en sån här match, för allt var inte skit.
Vinsten gör alltså att IFK lägger vantarna på förstaplatsen i gruppen. Cupspelet fortsätter nu med slutspel, där lag från högre divisioner ansluter. Om drygt tre veckor är det dags för premiären i serien och fram till dess hoppas IFK kunna planera in ett par genrep. Men redan nu står sig laget starkt inför den säsong som stundar.
– Den här cupen har varit som träningsmatcher för oss. Vi har varvat på mycket folk. Vi hade sexton spelare med oss idag, för vi vill att så många som möjligt ska få chansen att spela till sig en plats, förklarar Wester och tillägger.
– Totalt sett ser det bra ut. Det är en tuff konkurrens om platserna och det har inte varit så här på många år. Det är angenäma problem för mig som tränare.
Matchfakta Finneröjda-IFK Lindesberg:
Resultat: 2-3 (1-1)
Mål IFK: 0-1 Paul Ameachi, 2-2 Viktor Ronsten, 2-3 Mohamed Lamin
Tabellen från Svnsk Fotboll:

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.