Det blev en skön revansch för IFK Lindesberg efter måndagens förlust. Hemma mot Grönbo segrade laget i ett tätt derby, där slutresultatet skrevs till 1-0. I och med segern klättrade IFK upp till en fjärdeplats i tabellen.
På en regntung plan klev IFK Lindesberg och Grönbo ut på fredagskvällen för säsongens första derby i division 6. Det blev som väntat IFK som kopplade greppet om matchbilden och dominerade spelet redan från start. Grönbo har haft en synnerligen tung start på säsongen med två raka 5-0-nederlag. Det blev inte någon större lycka för laget i kvällens derby heller.
Laget kom snett in i den första halvleken, drog på sig ett direkt rött kort och fick se IFK växla upp. Med knappa halvtimmen spelad kom även det matchvinnande målet för IFK Lindesberg. Pigge Omed Zakholi höll sig framme och satte 1-0, vilket blev segersiffrorna för ett fortsatt ineffektivt IFK.
– Idag var det nog planen som gjorde det. Det gick sakta och så fort vi kom till lägena var det för trögt. Vi kom ofta förbi men det blev för mesiga skott, sen var deras målvakt riktigt bra och räddade dem. Men vi blir ju ofta för ivriga i avsluten, säger Aleksander Lazarevic efter derbyt.
Tränaren väljer att lyfta hylla sin assisterande tränare Ronny Sterzenbach efter segern. Dessutom plussar han för Emrah Arifis första halvlek samt Karen Aperyan och och Elvis Karaosmanovic, som både var framträdande efter paus.
Överlag ger Lazarevic sitt lag ett fint betyg och menar att många som presterade bra. Det rörliga anfallsspelet och de många målchanserna imponerade, och de behövde sällan oroa sig för Grönbos attacker.
– Jag sa till spelarna i halvtid att ta det lugnt. Det är ju så att i 90:e kan de få en hörna och en chans och pang så står vi där med 1-1. Men de hade något enstaka skott, vi var klasser bättre tycker jag.
Segern var extra skön för IFK med tanke på måndagens förlust. Den gången dominerande laget borta mot Hovsta, men föll med 0-1 till följd av sin uddlöshet. Och även om derbysegern inte blev någon större målfest gav den tre betydande poäng.
– Vi studsar tillbaka och vinner i alla fall, det visar på bra disciplin i laget. Men det finns mycket kvar att jobba med och det hymlar jag inte med. Folk ska inte tro att det är någon dans på rosor det här. Vi bygger laget sakta och vi har unga spelare, menar Lazarevic.
Med tre omgångar spelade har nu IFK samlat ihop sex poäng, något som ger en fjärdeplats. Än mer imponerande är att laget endast släppt in ett mål. Sett till de siffrorna kan Lazarevic vara nöjd med säsongsinledningen.
– Ja det måste jag säga att jag är. Men samtidigt så ser man till matchen mot Hovsta trodde jag att de skulle vara bättre, så utifrån det är jag missnöjd. Vi skulle haft tre poäng där.
Matchfakta IFK Lindesberg-Grönbo:
Resultat: 1-0 (1-0)
Mål IFK: 1-0 Omed Zakholi
Publik: 106
Övriga resultat från division 6:s tredje omgång:
Fellingsbro GoIF-Hovsta 1-0
Ervalla-FK Örebro 5-2
Garphyttans IF-Glanshammar 2-8
Lilla Örebro-Närkes Kil 2-1
Tabellen:
1 Glanshammar 3 17-3 9
2 Fellingsbro GoIF 3 10-0 9
3 Ervalla 3 11-4 6
4 IFK Lindesberg 3 4-1 6
5 Hovsta 3 2-1 6
6 Garphyttans IF 3 7-9 3
7 Närkes Kil 3 4-7 3
8 Lilla Örebro 3 2-12 3
9 FK Örebro 3 2-11 0
10 Grönbo 3 0-11 0
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.