IFK Lindesberg har ett gäng guldmedaljörer i sin förening. Tjejerna bakom den säkrade serieseger är F03-laget och det firade man stort. Förstaplatsen är ett fint kvitto för det skickliga laget, som tidigare gått ett helt år utan förlust.
Redan inför helgens avslutande match var IFK Lindesbergs F03 ett vinnande gäng. Med en fantastisk säsong bakom sig hade laget säkrat segern i sin fotbollsserie. Men det fick inte tjejerna att slå av på takten, utan man avslutade med vinst även i lördags.
– Det blev en härlig seger! Seriespelet har rullat på riktigt bra. Tjejerna har hängt i med träningen hela året, även under sommarlovet körde vi på riktigt hårt, berättar Kenneth Hedblad som är tränare för F03.
Att seriespelet rullat på bra är en blygsam summering av året. Med ett fantastiskt spel har laget sett till att vinna snudd på varje match. Totalt har man spelat 14 matcher och kan efter det stoltsera med en målskillnad på 79-17.
Framgångarna är inte något nytt fenomen. Redan förra året spelade IFK:s F03 mycket bra och man gick obesegrade under ett helt års tid. En av de största höjdpunkterna den här sommaren var lagets 6-1-kross mot GSBK, ett lag som spelar i en serie ovanför IFK.
”Vi hoppas att segern ger ringar på vattnet”
I spelartruppen finns bara nio tjejer och därför har man fått låna in spelare från de yngre IFK-lagen. Då IFK saknar damlag är F03:orna bland de äldre och nu hoppas man kunna träna tillsammans med övriga tjejlag inne i tältet under vintern. Kenneth Hedblad ser en stor potential i truppen, inte minst tack vare seriesegern.
– Vi hoppas att det här gör att vi får in lite mer tjejer. Nästa år så byter vi till 9-manna och då blir det tufft att bara ha nio spelare haha. Så vi hoppas att den här segern ger ringar på vattnet.
Tjejerna har spelat tillsammans sedan ung ålder. Alla år av fotboll och kamratskap har verkligen suttit sin prägel på lagsammanhållningen.
– Det är ett härligt gäng att träna. Alla kör på, pushar varandra och har väldigt roligt ihop. Det är ett gäng som är väldigt tighta, avslutar Kenneth Hedblad
Den sista matchen är nu spelad och IFK tar höstlov som guldmedaljörer. Men det blir ingen längre vila. Istället siktar tjejerna på att fortsätta träna för att komma tillbaka ännu starkare i vår.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder på en häftig stämning i arenan som håller genom hela tre-dagarsturneringen. Sex A-finaler spelades där det blev en rejäl dramatik med straffavgörande och förlängningsspel som fick publiken att lyfta arenataket.
– Helgen har varit hur rolig som helst, säger Mattias Wallin från Ludvika HF.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 63 medverkande föreningar.