Han planerade i våras att sluta med ishockeyn men saknaden av föreningen och grabbarna i laget blev till slut för stor. Daniel Olsson Fromell, 27 år, fortsätter ytterligare en säsong i Lindlöven.
Daniel Olsson Fromell har spelat flest matcher i Lindlöven genom tiderna. Tillsammans med tvillingbror Joakim var han en av lagets ledande spelare både på och utanför isen den gångna säsongen.
-Vi är väldigt glada att Daniel fortsätter ytterligare en säsong. Han är en mycket viktig spelare och en bra ledare som visar stort hjärta för föreningen, berättar Lindlövens sportchef John Falck.
Med centern Daniel Olsson Fromell åter i laget kan centern Alexander Kovalonok i lugn och ro köra rehab för sina ljumskar.
Från Modo och Timrås juniorverksamhet och senast i Västervik hämtas centern Philip Andersson, 21 år.
-Philip är en stor spelskicklig tvåvägsspelande center och en fantastisk bra tekare som vi kommer få stor nytta av, berättar Falck som följt Philip sedan tiden i Timrå.
Från Modos J20 lag kommer en skridskoskicklig powerforward som kan bryta matchmönster och gillar att stå framför målet och ta stryk, Pontus Engström 19 år.
-Pontus är den enda spelaren jag inte sett men Per Svartvadet, GM i Modo och han som värvade Pontus från Södertälje, tror mycket på powerforwarden, så Per har frågat oss om vi kan ge honom chansen berättar Falck.
Från Leksands J20 lag kommer forwarden Fabian Ilestedt, 19 år. Fabian är en stor skridskoskicklig forward som går direkt på mål, en riktig gubben i lådan som kan avgöra matcher på egen hand.
Fabian är lillebror till Zebastian som också kommer spela hos oss, avslutar John Falck.
Lindlövens A-lagsspelare kör nu åtta pass i veckan, gemensam träning på tisdagar och lördagar blandat med semester. Ispremiären sker måndagen 4/8.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.