Restaurang Kronan på Kristinavägen får inte längre servera alkohol. Kommunen har nekat den nye ägaren att behålla det tillstånd som togs över, när Kronans ägare köpte rörelsen i april. – Företaget har inte kunnat visa varifrån man fått sina pengar, säger kommunens alkoholhandläggare Ulf Wiman. – Jag har lämnat alla uppgifter som kommunen har krävt. Nu tar andra över restaurangen, säger ägaren Yusuf Yasar.
Det var i slutet av april som vi kunde rapportera att den tidigare indiska restaurangen i Folkets Hus från den 10 maj tas över av Restaurang och Nattklubb Kronan. Med överlåtelsen ingick också serveringstillståndet. När det sker görs också en lämplighetsprövning enligt alkohollagen och det är den som Kronan inte klarat, uppger kommunens alkoholhandläggare Ulf Wiman.
– Det är extra viktigt att det här fungerar. Att det är vita pengar i verksamheten. Man ska kunna visa banktransaktioner och vi kollar också med Skatteverket, Kronofogden och Polisen. Det här är ju en utsatt bransch, påpekar Wiman.

”Finansieringen och köpeskillingen för bolaget Singh Entertainment AB är inte trovärdig och tillståndshavaren har inte visat hur finansieringen gått till. Tillståndshavaren måste anses vara väl förtrogen med alkohollagens bestämmelser om bokföring och finansiering då han genomgått adekvat utbildning och drivit restaurang med tillstånd i annan kommun i tre års tid före köpet av Folkan 13”, skriver socialnämndens arbetsutskott i sitt beslut.
I beslutet noteras att ägaren har en tredagarsutbildning i alkohollagen och att han har ett godkänt kunskapsprov. Kronans ägare Yusuf Yasar bor i Skövde och har tidigare drivit en restaurang där, som nu är såld. Yusuf Yasar, som tog över rörelsen från Singh Entertainment AB, som drev den indiska restaurangen i Folkets Hus, säger att återkallandet av serveringstillståndet kom plötsligt:
– Jag har lämnat alla uppgifter till Ulf Wiman och fått intrycket att det inte skulle vara några problem. Jag köpte bolaget för pengar som jag sparat efter att ha sålt mitt restaurangbolag i Skövde. Och köpeskillingen är under den nivå som lagen kräver för att man ska redovisa varifrån pengarna kommer. Jag borde åtminstone fått behålla tillståndet i sex månader.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.