Restaurang Kronan på Kristinavägen får inte längre servera alkohol. Kommunen har nekat den nye ägaren att behålla det tillstånd som togs över, när Kronans ägare köpte rörelsen i april. – Företaget har inte kunnat visa varifrån man fått sina pengar, säger kommunens alkoholhandläggare Ulf Wiman. – Jag har lämnat alla uppgifter som kommunen har krävt. Nu tar andra över restaurangen, säger ägaren Yusuf Yasar.
Det var i slutet av april som vi kunde rapportera att den tidigare indiska restaurangen i Folkets Hus från den 10 maj tas över av Restaurang och Nattklubb Kronan. Med överlåtelsen ingick också serveringstillståndet. När det sker görs också en lämplighetsprövning enligt alkohollagen och det är den som Kronan inte klarat, uppger kommunens alkoholhandläggare Ulf Wiman.
– Det är extra viktigt att det här fungerar. Att det är vita pengar i verksamheten. Man ska kunna visa banktransaktioner och vi kollar också med Skatteverket, Kronofogden och Polisen. Det här är ju en utsatt bransch, påpekar Wiman.

”Finansieringen och köpeskillingen för bolaget Singh Entertainment AB är inte trovärdig och tillståndshavaren har inte visat hur finansieringen gått till. Tillståndshavaren måste anses vara väl förtrogen med alkohollagens bestämmelser om bokföring och finansiering då han genomgått adekvat utbildning och drivit restaurang med tillstånd i annan kommun i tre års tid före köpet av Folkan 13”, skriver socialnämndens arbetsutskott i sitt beslut.
I beslutet noteras att ägaren har en tredagarsutbildning i alkohollagen och att han har ett godkänt kunskapsprov. Kronans ägare Yusuf Yasar bor i Skövde och har tidigare drivit en restaurang där, som nu är såld. Yusuf Yasar, som tog över rörelsen från Singh Entertainment AB, som drev den indiska restaurangen i Folkets Hus, säger att återkallandet av serveringstillståndet kom plötsligt:
– Jag har lämnat alla uppgifter till Ulf Wiman och fått intrycket att det inte skulle vara några problem. Jag köpte bolaget för pengar som jag sparat efter att ha sålt mitt restaurangbolag i Skövde. Och köpeskillingen är under den nivå som lagen kräver för att man ska redovisa varifrån pengarna kommer. Jag borde åtminstone fått behålla tillståndet i sex månader.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.