Efter den sköna segern mot Ricoh i den senaste omgången reser LIF Lindesberg på söndag till Jönköping för bortamatch mot Hallby. – Det skulle givetvis vara skönt att ta en vinst till och avancera i tabellen, säger tränaren Herman Arenvang.
Efter en tung inledning på allsvenskan, med endast en poäng på fem omgångar, tog LIF Lindesberg en efterlängtad vinst i hemmamatchen mot Ricoh.
– Vi gjorde en stabil insats utan att prestera någon bländande handboll. Trots vårt lite pressade läge kändes det harmoniskt i laget och vi hade inga speciella dippar under matchen, säger Arenvang.
Försvarsmässigt var insatsen riktigt stark. Framåt finns fortfarande lite att slipa på. – Visserligen gjorde vi bara ett mål under de sista åtta minuterna, men jag tycker ändå att vi skapade flera bra chanser. Över huvud taget spelade vi klokt på slutet då de rutinerade spelarna tog ett stort ansvar. Det är någonting som vi har utvecklat, säger Arenvang.
Söndagens motståndare Hallby tränas av Kenneth Andersson, tidigare i Kristianstad. I truppen återfinns bland andra förre LIF-spelaren Robert Jangmo som har en viktig roll i Jönköpingslaget.
– De spelar både 6-0 och 3-2-1 så vi får förbereda oss på att möta olika försvar. De har en hel del duktiga spelare i laget och är säkert inte nöjda med sin poängutdelning hittills, säger LIF-tränaren.
Målvakten Peter Carlsson, som har kommit tillbaka starkt efter sina ljumskproblem, har tränat på bra i veckan och på skadelistan återfinns nu bara Petter Lidsted. OBS! LIF Lindesberg kommer att direktrapportera från matchen via www.lifonline.se.
Matchguide
Vad: Hallby-LIF Lindesberg, allsvenskan omgång 7.
Var: Jönköpings idrottshus.
När: söndag 21 oktober kl. 16.30.
Följ matchen: Liverapportering via www.lifonline.se.
Tabellen: LIF ligger tolva, vilket innebär kvalplats, medan Hallby är tia, strax ovanför strecket.
Interna skytteligan: Jacob Nelson 33, Fatlum Ahmeti 29, Erik Persson 18.
Håll |gonen på: I Hallby, som numera coachas av förre Kristianstadstränaren Kenneth Andersson, återfinns LIF-bekantingarna Robert Jangmo och Vasilj Lundberg.
Senaste omgången: LIF Lindesberg vann mot Ricoh med 25-22 medan Hallby
överraskande fick stryk av bottenlaget Kroppskultur, 21-23.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.